W tym roku Data4 otworzyło pierwsze centrum danych w Polsce. Będą następne?
Zgadza się. Dwa lata temu kupiliśmy 4-ha działkę w podwarszawskich Jawczycach. Mamy pierwszy budynek oddany do użytku i nie zatrzymujemy się. Na takiej przestrzeni jest miejsce na cztery budynki. Już teraz wylaliśmy fundamenty pod kolejny, a pod koniec 2024 r. oddamy go klientom. We wrześniu zaczniemy planować trzeci budynek, bo zainteresowanie w Polsce usługami kolokacji danych jest duże. Transformacja cyfrowa niejako wymusiła na firmach nowe podejście do danych, które są dla nich cennym i wrażliwym zasobem. Dlatego centra danych są krytyczną infrastrukturą, która zapewnia nieprzerwany dostęp do usług w wielu sektorach. W kontekście lokalizacji nasi klienci pytają o inne okolice Warszawy, więc przyglądamy się kolejnym inwestycjom.
Jakie parametry mają centra danych Data4?
Kampus w Jawczycach będzie zasilony mocą 60MW. To była jedna trzecia polskiego rynku w momencie rozpoczęcia inwestycji, czyli dwa lata temu. Pierwszy budynek będzie miał 2200 mkw. powierzchni użytkowej, czyli przestrzeni, gdzie stoją szafy z serwerami, nazywanej sercem naszych klientów. W ramach wszystkich budynków do ich dyspozycji będzie w sumie łącznie 15 tys. mkw. powierzchni IT. Całość inwestycji skończymy do 2026–2027 r.
Grupa Data4 uruchomiła w podwarszawskich Jawczycach swoje pierwsze w Polsce centrum danych
Centra danych to krytyczna infrastruktura niezbędna we współczesnej gospodarce, ale pojawiła się dyskusja, jak zapewnić czystą energię w takich obiektach. Jak to rozwiązujecie?
W kwestii efektywności energetycznej rozpoczynamy od samych klientów, którzy zmieniają zdanie na temat przetrzymywania danych. Serwerownia w biurowcu to zupełnie co innego niż w centrum danych – z uwagi na hurtowy zakup energii. Data4 w każdej lokalizacji dąży do wykorzystywania energii bezpośrednio ze źródeł odnawialnych, a klienci firmy w Polsce otrzymają do dyspozycji narzędzie Green Dashboard, dzięki któremu mogą monitorować ślad środowiskowy wynajętej infrastruktury, oraz gwarancję pochodzenia używanej energii.