Byli ministrowie finansów o Banasiu: oczekujemy wyjaśnień

Informacje podane przez TVN o Marianie Banasiu okazały się na tyle niepokojące, że skłoniły kilku byłych ministrów finansów do wystosowania wspólnego apelu.

Aktualizacja: 25.09.2019 15:11 Publikacja: 25.09.2019 14:53

Byli ministrowie finansów o Banasiu: oczekujemy wyjaśnień

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

List otwarty byłych ministrów finansów skierowany jest  do Andrzeja Dudy, Prezydenta RP, Elżbiety Witek, Marszałek Sejmu i Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów. 

Przedstawimy całą treść listu:

„Ujawnione w ostatnich dniach przez stacje TVN szokujące informacje o Marianie Banasiu, byłym Ministrze Finansów i byłym szefie Krajowej Administracji Skarbowej są wysoce niepokojące i wymagają natychmiastowych działań.

Przedstawione w mediach relacje biznesowe byłego Ministra Finansów ze światem przestępczym podważają moralną podstawę zaufania obywateli do administracji skarbowej. Jak podatnicy (krajowi i zagraniczni) mieliby ufać polskiemu aparatowi skarbowemu i uważać go za rzetelny, kiedy związki jego byłego szefa z przestępcami pozostają niewyjaśnione. Pracownicy administracji skarbowej nie mogą być pewni uczciwości decyzji swoich przełożonych, kiedy w sprawie ich byłego przełożonego pojawiają się tak poważne wątpliwości.

Jednak sprawa Mariana Banasia daleko wykracza poza Ministerstwo Finansów. Dotyka ona bowiem podstawowej kwestii - uczciwości osób sprawujących wysokie urzędy w państwie oraz zachowania służb, których ustawowym zadaniem jest sprawdzanie przeszłości kandydatów na wysokie urzędy.

Dlatego pytania, które wymagają natychmiastowego i szczegółowego wyjaśnienia są następujące:
- Jaki był faktyczny związek Ministra Banasia z osobami prowadzącymi hotel na godziny w kamienicy w Krakowie?

- Dlaczego w oświadczeniu majątkowym wykazał mało wiarygodną kwotę z wynajmu kamienicy? Czy w związku z tym Minister Banaś nie popełnił przestępstwa, poświadczając nieprawdę poprzez zaniżanie dochodu do opodatkowania?

- Czy Minister Banaś wiedział o i aprobował niewydawanie paragonów za wynajem pokoi na godziny w swojej kamienicy i czy nieodprowadzenie należnego podatku VAT było tam normalną praktyką?

• Dlaczego CBA przez 8 miesięcy bada oświadczenie majątkowe Ministra Banasia i czy powody tej przewlekłości dotyczą kamienicy w Krakowie?

- Na ile czyjaś wiedza o niejasnościach w oświadczeniu majątkowym mogła stanowić czynnik ograniczający zdolność podejmowania przez Ministra Banasia niezależnych decyzji w organach, którymi kierował?

- Kto z najważniejszych osób w państwie posiadał taką wiedzę i dlaczego nie stanowiła ona przeszkody przy kolejnych awansach w karierze Ministra Banasia?

Oczekujemy podjęcia natychmiastowych działań szczegółowo wyjaśniających ww. okoliczności przez właściwe organy państwa. Jest ewidentne, że kontrola oświadczenia Ministra Banasia przez CBA w tak długim czasie jest niewystarczającym środkiem zaradczym w sprawie takiej wagi. Kontrola ta, trwająca już osiem miesięcy, nie odkryła faktów do których dotarli dziennikarze TVN w ciągu kilku tygodni. Tym samym nie zapobiegła powołaniu Ministra Banasia na trzy wysokie stanowiska państwowe. nie faktów do których dotarli dziennikarze TVN w ciągu kilku tygodni. Pilnego wyjaśnienia wymaga także rola służb specjalnych w tej sprawie a nadzór nad postępowaniem wyjaśniającym powinien objąć osobiście Prezes Rady Ministrów.”.

Pod listem podpisali się Leszek Balcerowicz, Jarosław Bauc, Marek Belka, Marek Borowski, Mirosław Gronicki, Andrzej Olechowski, Jacek Rostowski oraz Mateusz Szczurek.

List otwarty byłych ministrów finansów skierowany jest  do Andrzeja Dudy, Prezydenta RP, Elżbiety Witek, Marszałek Sejmu i Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów. 

Przedstawimy całą treść listu:

Pozostało 94% artykułu
Finanse
Złoto po 3000 dolarów za uncję w 2025 roku?
Finanse
Pieniądze z rezerwy emerytalnej nie wystarczą nawet na trzy miesiące
Finanse
Najlepszy produkt długoterminowego oszczędzania
Finanse
Zakaz kopania kryptowalut w Rosji. Brakuje prądu do produkcji broni
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Materiał Partnera
Zadbajmy lokalnie o bankowość dla firm