Teraz poznajemy szczegóły. Według informacji przekazanej przez wiceminister edukacji narodowej Joannę Muchę od września 2024 r. wprowadzony zostanie obowiązek szkolny dla ukraińskich dzieci przebywających w Polsce. Obejmie on około 50-60 tys. uczniów.
W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił ogromny wzrost liczby uczniów z Ukrainy w polskich szkołach. Przyczyna jest jasna i znana – migracja po wybuchy wojny na Ukrainie.
Czytaj więcej
Dzieci, które trafiły do Polski w wyniku wojny w Ukrainie, odczuwają nie tylko strach i stres, ale też ogromne poczucie winy. Podczas terapii dowiadujemy się o przemocy, odrzuceniu i samookaleczeniach — mówią terapeutki pracujące w Przystani Świętego Mikołaja.
Obowiązek szkolny i edukacja uczniów z Ukrainy
Według danych przygotowanych przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej w polskich szkołach uczyło się (dane na październik 2023 roku) ponad 185 tysięcy ukraińskich uczniów - średnio w co czwartej klasie jest uczeń ukraiński. Jednocześnie inne dane wskazują, że ogólna liczba dzieci uchodźczych przekracza 300 tysięcy, czyli z polskiego systemu edukacji zniknęły tysiące ukraińskich uczniów. Nikt ich nie mógł się doliczyć, ani polskie, ani ukraińskie władze oświatowe. Nie wiadomo, czy uczą się zdalnie w swoich szkołach ukraińskich, czy są całkowicie poza jakimkolwiek systemem oświatowym.
Uczniowie chodzący do polskich szkół mają zapewnione takie same warunki, jak uczniowie polscy. Na mocy specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną zapewniono im środki na wyposażenie w podręczniki i materiały edukacyjne. Pieniądze z Funduszu Pomocy były w budżecie państwa w roku ubiegłym, są także i w tym.