USA i Ukraina podpisały "historyczną umowę". Krok w stronę NATO (WIDEO)

Prezydent USA Joe Biden i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali 10-letnią umowę dwustronną dotyczącą bezpieczeństwa, której celem jest wzmocnienie potencjału obronnego Ukrainy wobec rosyjskiej agresji i przybliżenie Ukrainy do członkostwa w NATO.

Publikacja: 14.06.2024 05:13

Wołodymyr Zełenski i Joe Biden

Wołodymyr Zełenski i Joe Biden

Foto: REUTERS/Alessandro Garofalo

arb

Porozumienie, podpisane na marginesie szczytu G7 we Włoszech, ma zobowiązać kolejne administracje USA do wspierania Ukrainy, nawet w przypadku, gdy w listopadzie wybory prezydenckie wygra Donald Trump — podkreślają przedstawiciele amerykańskiej administracji.

Joe Biden do Władimira Putina: Nie możesz nas przeczekać

- Naszym celem jest wzmocnienie potencjału obronnego i odstraszania Ukrainy w długim okresie — powiedział Biden na wspólnej konferencji prasowej z Zełenskim.

Prezydent USA mówił, że komunikat przywódców państw G7 dla prezydenta Rosji Władimira Putina brzmi: „Nie możesz nas przeczekać. Nie możesz nas podzielić”. Przywódcy najbogatszych państw świata porozumieli się w sprawie przekazania Ukrainie wartej 50 mld dolarów pożyczki, środki na którą pochodzą z zysków od zamrożonych na Zachodzie aktywów Rosji.

Zawarta przez USA i Ukrainę umowa stwarza ramy do długoterminowych działań mających na celu modernizację ukraińskich sił zbrojnych i ma być krokiem w stronę członkostwa Ukrainy w NATO — wynika z jej treści.

Czytaj więcej

Historyczna wizyta papieża na szczycie G7. Spotka się z Zełenskim i będzie mówił o AI

Zełenski nazwał porozumienie „historycznym” dodając, że jest ono „pomostem” prowadzącym ostatecznie do członkostwa jego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim. - To jest porozumienie ws. bezpieczeństwa i w związku z tym w sprawie ochrony ludzkiego życia — podkreślił.

Ukraina od dawna stara się o członkostwo w NATO, ale dopóki trwa wojna z Rosją uzyskanie takiego członkostwa jest mało prawdopodobne, ponieważ oznaczałoby ono de facto wciągnięcie w wojnę Sojuszu.

Co znalazło się w dwustronnej umowie zawartej między USA a Ukrainą?

Podpisana przez Ukrainę z USA umowa stanowi, że w przypadku zbrojnego ataku lub groźby takiego ataku na Ukrainę, przedstawiciele administracji USA i Ukrainy spotkają się w ciągu 24 godzin, by omówić reakcję na atak lub groźbę ataku i określić jakiego wsparcia w zakresie obronności potrzebuje Ukraina.

Jeśli społeczeństwa będą po naszej stronie, każdy przywódca będzie z nami w tych zmaganiach o wolność

Wołodymyr Zełenski, prezydent USA

Umowa potwierdza też wsparcie USA dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. W dokumencie znalazły się również zapisy mówiące o planach rozwoju ukraińskiego przemysłu obronnego i powiększeniu ukraińskiej armii.

Ukraina potrzebuje „znaczącej” siły wojskowej i inwestycji w swoją bazę przemysłu obronnego w zgodzie ze standardami NATO — czytamy w umowie.

Umowa stwarza też podstawę do wymiany informacji wywiadowczych między USA a Ukrainą, prowadzenie wspólnych szkoleń wojskowych oraz ćwiczeń sił połączonych.

Zełenski pytany na konferencji o to co stanie się ze wsparciem dla Ukrainy w przypadku zmiany przywództwa m.in. w USA odparł, że społeczeństwa stoją po stronie Ukrainy, ponieważ podzielają wartości, których ona broni i solidaryzują się z ukraińskim narodem.

- Jeśli społeczeństwa będą po naszej stronie, każdy przywódca będzie z nami w tych zmaganiach o wolność - zapewnił.

Porozumienie, podpisane na marginesie szczytu G7 we Włoszech, ma zobowiązać kolejne administracje USA do wspierania Ukrainy, nawet w przypadku, gdy w listopadzie wybory prezydenckie wygra Donald Trump — podkreślają przedstawiciele amerykańskiej administracji.

Joe Biden do Władimira Putina: Nie możesz nas przeczekać

Pozostało 92% artykułu
Dyplomacja
Szymon Hołownia po rozmowie z Recepem Tayyipem Erdoganem. Rozpoczęła się wizyta marszałka Sejmu w Turcji
Dyplomacja
Zmarł konsul Rafał Kocot. Był przyjacielem "Rzeczpospolitej"
Dyplomacja
Prezydent Finlandii chce wyrzucić Rosję z Rady Bezpieczeństwa ONZ
Dyplomacja
Papież Franciszek zabrał głos w sprawie wyborów prezydenckich w USA
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Dyplomacja
Rosja wydala sześciu brytyjskich dyplomatów. FSB oskarża ich o szpiegostwo