Ksiądz pod wpływem alkoholu odprawiał pogrzeb, rodzina bez zadośćuczynienia

Rodzina kobiety, której pogrzeb odprawiał ksiądz będący pod wpływem alkoholu, nie dostanie zadośćuczynienia od diecezji – zdecydował sąd. Mimo że potępił zachowanie duchownego, to jednak uznał, że odpowiedzialności nie można zrzucić na jego zwierzchników.

Publikacja: 18.07.2024 13:30

Ksiądz pod wpływem alkoholu odprawiał pogrzeb, rodzina bez zadośćuczynienia

Foto: Adobe Stock

Sąd Okręgowy w Kaliszu rozpatrzył sprawę kobiety, która domagała się od diecezji 10 tys. zł zadośćuczynienia za krzywdę spowodowaną naruszeniem dóbr osobistych i uczuć religijnych. Chodziło o zachowanie wikariusza, który mszę pogrzebową jej zmarłej teściowej odprawił, będąc pod wpływem alkoholu.

Ksiądz na pogrzebie pod wpływem alkoholu. Dostał mandat 

Synowa była główną organizatorką uroczystości, osobą blisko związaną ze zmarłą i – podobnie jak ona - praktykującą katoliczką. Załatwiając formalności w lokalnej parafii nie miała możliwości wybrania duchownego, który odprawi mszę. Ta ostatecznie nie rozpoczęła się o ustalonej godzinie, bo mający przewodniczyć jej wikariusz nie odbierał telefonu. Kiedy pojawił się w świątyni okazało się, że jest pod wpływem alkoholu – niewyraźnie mówił, nie miał siły samodzielnie stać ani wyjść z budynku po nabożeństwie. Na uwagę synowej, że jej teściowa nie zasłużyła na takie pożegnanie, odpowiedział: „idź precz, szatanie”. Kobieta bardzo emocjonalnie zareagowała na całą sytuację. Ostatecznie na cmentarzu, na który dotarł kondukt, na księdza czekała już policja. Po zbadaniu go na obecność alkoholu, funkcjonariusze wypisali mu mandat.

Czytaj więcej

Ochrona dóbr osobistych. Jest luka w przepisach. Przegranemu się upiecze?

Sąd: diecezja nie musi zapłacić za pijanego księdza na pogrzebie 

Sama diecezja nie chciała uznać swojej formalnej odpowiedzialności za zachowania duchownego. Sprawę inaczej ocenił jednak Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim, który przyznał synowej żądaną przez nią kwotę. Uznał, że relację księdza i jego przełożonych należy uznać za relację zwierzchnictwa w rozumieniu kodeksu cywilnego, który stanowi, że ten kto zleca danej osobie wykonanie czynności, jest odpowiedzialny za wyrządzoną przez nią szkodę. A skoro wikariusz czynności wykonywał w parafii, to pozwaną może być też diecezja. SR podkreślił, że poprzez obrazę uczuć religijnych i „kultury pamięci najbliższej osoby zmarłej”, doszło do naruszenia dóbr osobistych synowej.

Diecezja odwołała się jednak od wyroku, a jej apelację za zasadną uznał sąd okręgowy, który zdecydował, że nie odpowie ona za czyny duchownego. SO wyjaśnił, że wszystkie czynności związane z organizacją pogrzebu miały charakter relacji kontraktowych. Z parafią zawarta została zaś umowa o wykonanie usługi w zakresie dostarczenia dóbr niematerialnych, ale nie została ona należycie wykonana. Ksiądz naruszył postanowienia umowne i pozbawił ceremonii jakości.

- Powódka natomiast, w okolicznościach zachowania księdza wykonującego czynności ceremonii żałobnych, upatruje jednocześnie - podlegające także ochronie - naruszenie dobra osobistego w sferze jej uczuć religijnych – sprecyzował sąd. I zaznaczył, że nie każdy spór między stronami umowy – nawet w takiej sytuacji - musi być uznany za odnoszący się do naruszania dóbr.

Czytaj więcej

Granice ochrony dóbr osobistych. Recenzent nie może bać się pozwu

Sąd wyjaśnił również, że ustalenie, czy obrządek został odprawiony skutecznie, nie zależy od moralnej postawy sprawującego go, ale od czynników obiektywnych, m.in. faktu, że jego święcenia kapłańskie są ważne, a on sam realizuje czynności przewidziane w prawie liturgicznym. A zatem msza i obrzędy pogrzebowe sprawowane przez księdza pod wpływem były ważne – choć niegodziwie sprawowane.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt: II Ca 852/23

Sąd Okręgowy w Kaliszu rozpatrzył sprawę kobiety, która domagała się od diecezji 10 tys. zł zadośćuczynienia za krzywdę spowodowaną naruszeniem dóbr osobistych i uczuć religijnych. Chodziło o zachowanie wikariusza, który mszę pogrzebową jej zmarłej teściowej odprawił, będąc pod wpływem alkoholu.

Ksiądz na pogrzebie pod wpływem alkoholu. Dostał mandat 

Pozostało 90% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie