Koronawirus. Nowa liczba ofiar COVID w Peru. Niemal trzykrotnie wyższa

Władze Peru w poniedziałek niemal potroiły oficjalne dane mówiące o liczbie ofiar epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w tym kraju. W wyniku COVID-19 w Peru miały umrzeć 180 764 osoby co sprawia, że kraj ten ma obecnie najwyższy wskaźnik zgonów związanych z COVID per capita na świecie.

Aktualizacja: 01.06.2021 06:26 Publikacja: 01.06.2021 04:57

Koronawirus. Nowa liczba ofiar COVID w Peru. Niemal trzykrotnie wyższa

Foto: PAP/EPA

arb

Peru jest jednym z najciężej dotkniętych pandemią koronawirusa krajów Ameryki Łacińskiej. Fala zakażeń doprowadziła tam do przepełnienia szpitali, w których zaczęło brakować tlenu do terapii zakażonych.

Eksperci ds. ochrony zdrowia od dawna alarmowali, że oficjalne dane o liczbie ofiar epidemii w Peru są zaniżone.

Teraz władze Peru poinformowały o zaktualizowaniu danych - jeszcze w niedzielę według oficjalnego bilansu epidemii w Peru informowano o zgonie 69 342 zakażonych. Liczba ta była zaniżona ponieważ - jak czytamy w depeszy Reutersa - zbyt mała liczba testów na COVID-19 sprawiała, iż trudno było w wielu przypadkach potwierdzić czy dana osoba zmarła w wyniku zakażenia koronawirusem, czy z innego powodu.

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa dotychczas krajem z największą liczbą zgonów związanych z COVID-19 per capita były Węgry (ok. 300 zgonów zakażonych na 100 tysięcy mieszkańców). Po zaktualizowaniu danych przez władze Peru w kraju tym wskaźnik liczby zgonów na 100 tysięcy mieszkańców wynosi ponad 500.

Premier Peru, Violeta Bermudez na konferencji prasowej wyjaśniła, że władze "uważają za swój obowiązek upublicznienie zaktualizowanych informacji" o liczbie ofiar koronawirusa w Peru.

Spośród krajów Ameryki Łacińskiej największą liczbę zgonów zakażonych - biorąc pod uwagę liczby bezwzględne - zanotowano w Brazylii, gdzie zmarło ponad 450 tysięcy zakażonych koronawirusem. Jednak biorąc pod uwagę zgony per capita Peru jest krajem z ponad dwukrotnie tragiczniejszym bilansem epidemii.

Dane w Peru zaktualizowano w oparciu m.in. o dane o tzw. zgonach nadmiarowych - czyli liczbie zgonów z danego okresu ponad średnią liczbę zgonów z ostatnich lat w tym samym okresie.

Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne