W porodzie rodzinnym może uczestniczyć wyłącznie jedna osoba towarzysząca. Może to być ojciec dziecka, w szczególnych przypadkach inna bliska osoba, ale wyłącznie za zgodą dyrektora szpitala. Osoba towarzysząca powinna mieszkać z rodzącą, co najmniej przez dwa tygodnie przed porodem, a w dniu porodu musi być zdrowa. Rodziny przygotowujące się do porodu rodzinnego powinny przez 14 dni przed terminem porodu ograniczyć do niezbędnego minimum kontakty z osobami obcymi, by zminimalizować prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem.
Przy przyjęciu do szpitala, osoba towarzysząca podlega tym samym procedurom, co pacjentka rodząca, tj. ma sprawdzaną temperaturę ciała oraz musi wypełnić formularz ankiety epidemiologicznej. Przez cały okres pobytu w szpitalu osoba towarzysząca musi zachować bezpieczny dystans dwóch metrów wobec innych osób, często dezynfekować ręce oraz mieć założoną maskę medyczną, którą powinna zmieniać co dwie godziny. Nie może też opuszczać sali porodowej o ile nie otrzyma takiego polecenia od personelu medycznego. Ze szpitala musi wyjść dwie godziny po porodzie.
Jeśli ojciec czy inna osoba bliska rodzącej ma być dwa metry od personelu, to w czasie porodu siedzi on w kącie i przygląda się tylko akcji porodowej?
Zalecenie zachowania bezpiecznego dystansu dwóch metrów nie dotyczy sali porodowej, a traktów komunikacyjnych. Przy porodzie wskazane jest zachowanie możliwego bezpiecznego dystansu wobec osób medycznych, zgodnie z ich poleceniami.
Ile maseczek osoba towarzysząca musi fizycznie przynieść do szpitala: porody trwają od kilkudziesięciu minut do kilkudziesięciu godzin. Czy gdy osobie towarzyszącej rodzącej ich zabraknie - bo poród się przedłuża, to może nabyć na miejscu?