Metformina, lek często stosowany w cukrzycy, daje podobne efekty jak umiarkowany wysiłek fizyczny. To dlatego, że pobudza wytwarzanie lac-phe - związku wytwarzanego w dużych ilościach po wysiłku fizycznym. To wnioski płynące z badań opublikowanych w czasopiśmie "Nature Metabolism".
Badania przeprowadzone najpierw na myszach a potem na ludziach przez naukowców z Stanford oraz Harvard Medical School dowodzą, że za utratę wagi związaną z przyjmowaniem metforminy odpowiada właśnie cząsteczka lac-phe.
Metformina tłumi głód
Lac-phe to cząsteczka odkryta w 2022 r. przez badaczy ze Stanford Medicine. Zaobserwowano, że tłumi ona uczucie głodu. Powstaje ona z połączenia z mleczanu – produktu ubocznego zmęczenia mięśni – i fenyloalaniny (aminokwas). Jest wytwarzana w organizmie po intensywnym wysiłku fizycznym i tłumi uczucie głodu w pierwszych chwilach po nim.
Czytaj więcej
Od 1 kwietnia obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Znajdą się na niej 33 nowe terapie. Ceny leków wyprodukowanych w Polsce mają spaść o 10 lub 15 procent.
Do tej pory wiadomo było, że metformina wpływa na odczuwanie głodu, ale nie wiadomo było, dlaczego tak się dzieje. „Teraz wiemy, że działa w ten sam sposób, co energiczne ćwiczenia, aby zmniejszyć głód. Zrozumienie, w jaki sposób te ścieżki są kontrolowane, może prowadzić do realnych strategii obniżania masy ciała i poprawy zdrowia milionów ludzi" – tłumaczy kierujący badaniami dr Jonathan Long.