Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju. To choroba, która znacznie utrudnia funkcjonowanie w wielu sferach życia takich jak praca, nauka czy relacje z innymi ludźmi. Może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku czy płci – czytamy na stronie NFZ w ramach akcji „Środa z profilaktyką”.
Jak objawia się depresja?
To w pierwszej kolejności smutek występujący codziennie przez większą część dnia. Chorego nie interesuje wykonywanie rutynowych czynności, cały czas jest zmęczony i źle śpi. Ma także trudności ze skupieniem uwagi, poczucie winy, małą wiarę w siebie. Myśli o śmierci i samobójstwie.
– Smutek to jeden z nastrojów człowieka, który niesie za sobą poczucie przygnębienia i bezradności i jest czymś zupełnie naturalnym i fizjologicznym – tłumaczy w nagraniu zamieszczonym na stronie NFZ psychiatra dr Maciej Żerdziński. – Natomiast jeżeli trwa on co najmniej dwa tygodnie, wydłuża się i nie sposób uzyskać żadnego pocieszenia w czasie trwania tego stanu, a człowiek jest bezradny wobec swojego przygnębienia, nie odczuwa radości, nie jest w stanie pocieszyć go żadna dobra wiadomość, żadne, nawet korzystne wydarzenie, to wtedy rozpoznajemy epizod depresji lub diagnozujemy depresję – podkreśla Żerdziński. I dodaje, że ciężki zespół depresyjny prowadzi do sytuacji zagrożenia życia, stąd nie wolno zwlekać z poszukiwaniem pomocy.
Praca zdalna obraca się przeciwko nam. Jak temu zapobiec?
- Praca zdalna i hybrydowa spowodowała pogłębienie izolacji. Wiele osób w sposób absolutnie nieświadomy zaczyna być narażonych na stany lękowe, które mogą być przyczynkiem do depresji – mówi Marzena Mawricz, psychoterapeutka i autorka książki "Kobiety, które nie chcą się bać" i zdradza sposoby na opanowywanie lęków, zwłaszcza tych, związanych z pracą.
Lekarz wyjaśnia, że w czasie trwania fazy chorobowej w mózgu osoby chorej na depresję komórki mózgu mają wadliwą neurotransmisję – wydzielają zbyt mało neuroprzekaźników odpowiedzialnych za jakość nastroju i poziom lęku. Najczęściej jest to serotonina i noradrenalina. Podawane w czasie depresji leki mają stabilizować ten proces. – Nauka nie znalazła jeszcze odpowiedzi na to, dlaczego pewne osoby są bardziej podatne na depresje, a inne mniej – mówi Żerdziński. Wiadomo jednak, że skłonności do tej choroby są dziedziczne.
Jakie czynniki sprzyjają depresji?
Na rozwój choroby wpływ mają czynniki zewnętrzne. Postanowiła to zbadać firma Nationale-Nederlanden. Autorzy badania zapytali respondentów o czynniki, które prowadzą do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa. Aż 79 proc. badanych wskazało na stres w życiu codziennym. Na drugim miejscu znalazła się inflacja – 76 proc. odpowiedzi. 72 proc. ankietowanych jest zdania, że negatywnie na zdrowie psychiczne wpływa uzależnienie od alkoholu i innych używek. Tyle samo obwinia niedostępność lekarzy specjalistów od zdrowia psychicznego.