Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego zbadali lampy do manicure emitujące światło ultrafioletowe (UV) i odkryli, że ich stosowanie prowadzi do powstawania rakotwórczych mutacji w komórkach, a nawet do ich śmierci.
Urządzenia, które są powszechnym elementem wyposażenia salonów, gdzie wykonuje się manicure, wykorzystują określone spektrum światła UV (340-395 nm) do utwardzania chemikaliów stosowanych przy manicure żelowym. Łóżka opalające wykorzystują inne widmo światła UV (280-400 nm) i badania jednoznacznie wykazały, że jest ono rakotwórcze, tymczasem widmo stosowane w lampach do paznokci nie było do tej pory odpowiednio przebadane.
"Te urządzenia są prezentowane i sprzedawane jako bezpieczne” – mówi Ludmil Alexandrov, profesor bioinżynierii oraz medycyny komórkowej i molekularnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. „Ale zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, nikt do tej pory nie badał tych urządzeń pod kątem ich wpływu na ludzkie komórki na poziomie molekularnym i komórkowym”.
Czytaj więcej
Ponad 2/3 osób dorosłych oraz co trzeci nastolatek korzysta z solarium. Tymczasem nawet kilka wizyt w solarium przed 30 rokiem życia zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka o 75 procent - ostrzega ministerstwo zdrowia. Jutro wchodzi w życie ustawa, która wprowadza zakaz korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie.
Wykorzystując trzy różne typy komórek: keratynocyty skóry dorosłego człowieka, fibroblasty ludzkiego napletka i fibroblasty zarodków myszy, naukowcy odkryli, że użycie urządzeń emitujących promieniowanie UV przez zaledwie jedną 20-minutową sesję doprowadziło do śmierci od 20 do 30 procent komórek, podczas gdy trzy kolejne 20-minutowe ekspozycje powodowały śmierć od 65 do 70 procent narażonych komórek.