Informację o decyzji, którą podjęła Komisja Kryzysowa Światowej Organizacji Zdrowia, opublikowano w oficjalnym serwisie internetowym WHO. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, na czele której stoi Tedros Adhanom Ghebreyesus, epidemia małpiej ospy nadal stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia.
"Komisja Kryzysowa przyznała, że od ostatniego spotkania poczyniono pewne postępy w globalnej odpowiedzi na epidemię ospy małpiej w wielu krajach" - czytamy. W komunikacie oświadczono, że zdaniem komisji WHO epidemia małpiej ospy nadal spełnia kryteria Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych (IHR) dotyczących stanu zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC).
Czytaj więcej
Epidemię małpiej ospy w 2022 roku można wytłumaczyć zaskakująco szybką ewolucją wirusa. Taki wniosek postawił zespół portugalskich naukowców na podstawie badań genetycznych próbek pobranych od grupy pacjentów.
Zdaniem WHO, powodem do zaniepokojenia jest ciągłe przenoszenie się małpiej ospy "w niektórych regionach" oraz nierówność w zakresie gotowości i reagowania na zagrożenie w państwach członkowskich Światowej Organizacji Zdrowia.
Stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o skali międzynarodowej to najwyższy poziom alarmowy WHO. Celem ostrzeżenia jest wywołanie skoordynowanej międzynarodowej reakcji, decyzja WHO może też odblokować fundusze na współpracę w zakresie dzielenia się szczepionkami i terapiami.