Państwa członkowskie mogą jednak, w celu walki z poważną przestępczością i w ścisłym poszanowaniu zasady proporcjonalności, przewidzieć ukierunkowane czy też szybkie zatrzymywanie takich danych, jak również uogólnione i niezróżnicowane zatrzymywanie adresów IP - zastrzegł TSUE.
Niemiecką ustawę Prawo telekomunikacyjne zaskarżyły do sądu SpaceNet i Telekom Deutschland, które świadczą w Niemczech publicznie dostępne usługi dostępu do Internetu i telefoniczne. Zakwestionowały nałożony na nich obowiązek zatrzymywania danych o ruchu i danych o lokalizacji ich klientów.
Ustawa nakłada na dostawców publicznych usług łączności elektronicznej, obowiązek uogólnionego i niezróżnicowanego zatrzymywania takich danych przez kilka tygodni w celu ścigania poważnych przestępstw lub zapobiegania konkretnemu zagrożeniu dla bezpieczeństwa narodowego.
Takie przepisy obowiązują nie tylko w Niemczech. W Polsce także operatorzy są zobowiązani do retencji danych.
Czytaj więcej
Ogólne i masowe przechowywanie danych o ruchu i lokalizacji użytkowników telefonii komórkowej czy internetu jest dozwolone tylko w przypadku poważnego zagrożenia bezpieczeństwa narodowego - przypomniał w czwartek działający przy Trybunale Sprawiedliwości UE rzecznik generalny Campos Sánchez-Bordona.