I znów nie było zaskoczenia. – Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – poinformował w środę, po zakończeniu dwudniowego posiedzenia RPP, Narodowy Bank Polski. – Stopa referencyjna nadal wynosić będzie 5,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 6,25 proc., a stopa depozytowa 5,25 proc. – dodał.
Decyzja Rady jest zgodna z przewidywaniami ekonomistów i analityków rynkowych. To przy tym już dziewiąte z rzędu posiedzenie RPP bez zmiany stóp. Ostatnia obniżka miała miejsce na jej październikowym posiedzeniu, tuż przed zeszłorocznymi wyborami do parlamentu. Po środowej decyzji RPP raty kredytów nie zmienią się znacząco.
Dużo niepewności
W komunikacie NBP czytamy o utrzymującej się niepewności dotyczącej perspektyw aktywności w największych gospodarkach. – Inflacja w największych gospodarkach rozwiniętych – po wyraźnym spadku w 2023 r. – kształtowała się w ostatnich miesiącach nadal nieco powyżej celów inflacyjnych banków centralnych. W kierunku niższej inflacji oddziaływało ograniczenie presji kosztowej, widoczne w niskiej dynamice cen produkcji w przemyśle, jak również niska dynamika aktywności w wielu gospodarkach. Jednocześnie inflacja bazowa utrzymuje się powyżej inflacji ogółem przy podwyższonej dynamice cen usług – zauważają autorzy komunikatu.
Czytaj więcej
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Główna stopa, referencyjna, pozostaje na poziomie 5,75 proc.