Najnowsze, wstępne, dane GUS potwierdzają, iż sytuacja demograficzna w Polsce jest trudna, a starzenie się społeczeństwa przyspiesza. Współczynnik obciążenia demograficznego na poziomie 71 analitycy GUS skomentowali: „Oznacza to, że potencjalne przyszłe zasoby pracy są mniejsze niż liczba osób, które rynek pracy już teoretycznie opuściły.”
Pod koniec grudnia w wieku produkcyjnym było prawie 22,0 mln osób (tj. o 202 tys. mniej niż przed rokiem).
Czytaj więcej
W kampanii wyborczej politycy chętnie obiecują przychylić nieba kobietom i dzieciom. Trudne tematy, jak wydłużenie wieku emerytalnego czy imigracja zarobkowa, są zwykle skrzętnie pomijane.
Szybsze starzenie się społeczeństwa
W zeszłym roku po raz kolejny zwiększyła się różnica pomiędzy wielkością grup najmłodszych i najstarszych mieszkańców. Dzieci i młodzież stanowią o 5 pkt proc. mniej niż najstarsi – 18,3 proc. społeczeństwa. W 2000 r. najmłodsi stanowili 24,4 proc. społeczeństwa, a osoby w wieku poprodukcyjnym – 14,8 proc.
Powoli i systematycznie maleje udział osób w wieku 18 – 44 lata – a więc aktywnych na rynku pracy. W zeszłym roku było ich ponad 35 proc. a trzynaście lat temu ponad 37 proc.