Z żywności wciąż najbardziej zdrożały (o ponad 5 proc.): żywność w tym szczególnie pieczywo, owoce (aż o 10 proc.) i warzywa o (19,6 proc.), kawa, kakao, soki, środki czyszczące, gazety i czasopisma, produkty potrzebne do zachowania higieny oraz kosmetyki. Napoje alkoholowe są droższe o ponad 6 proc.
Czytaj więcej
Mimo napływu ponad miliona Ukraińców ilość sprzedawanej w Polsce żywności urosła w ciągu roku zaledwie o 1 proc.
O ponad 5 proc. więcej niż w grudniu zapłaciliśmy za: użytkowanie mieszkania, wywóz śmieci, nośniki energii (11,9 proc.), energie elektryczną (22,3 proc.), gaz (17,3 proc.) oraz energię cieplną (13,8 proc.)
O ponad 5 proc. wyższe są także usługi medyczne: lekarskie i stomatologiczne. A szpitalne i sanatoria prawie o 9 proc., zaś usługi opiekuńcze o 7,5 proc. Za gaz ciekły płacimy o 7,8 proc. więcej niż w grudniu. Usługi telekomunikacyjne wzrosły o ponad 6 proc.
Wciąż rosną ceny turystyczne w kraju. Na podobnym poziomie (lub minimalnie droższe) co w grudniu, utrzymują się ubezpieczenia, usługi fryzjerskie, sprzęt audiowizualny oraz odzież i obuwie oraz zagraniczne usługi turystyczne. Nieznacznie tańsze są książki. Obniżyły się ceny: oleju napędowego, paliw do prywatnych środków transportu, opału.