W środę, 19 czerwca, Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący otwarcia tzw. procedury nadmiernego deficytu wobec 12 państw członkowskich, w których deficyt sektora finansów publicznych przekroczył 3 proc. PKB. Jednym z tych krajów jest Polska, która w 2023 roku naruszyła to kryterium. Pozostałe to Belgia, Czechy, Estonia, Hiszpania, Francja, Włochy, Węgry, Malta, Słowenia, Słowacja i Finlandia.
KE: Polska zostanie objęta procedurą nadmiernego deficytu
Jak uznała KE, objęcie Polski procedurą nadmiernego deficytu jest uzasadnione. W raporcie stwierdzono, że podobny los spotka jeszcze sześć państw: Belgię, Francję, Włochy, Węgry, Maltę i Słowację.
Czytaj więcej
Ponieważ fundusze pozabudżetowe pożyczają na rynkach drożej niż Skarb Państwa, wyższe są też koszty obsługi tego długu. Ekonomiści apelują więc o przywrócenie normalności budżetowej.
Jest to dopiero pierwszy krok do otwarcia procedur nadmiernego deficytu wobec tych państw członkowskich. Zgodnie z zapowiedzią Brukseli, rozpoczęcie procedury może nastąpić w lipcu.
W 2023 roku deficyt w sektorze finansów publicznych Polski sięgnął 173,8 mld zł, co stanowi 5,1 proc. PKB. To wyraźnie więcej niż w 2022 roku, gdy deficyt wyniósł 3,4 proc. PKB, ale nieco mniej niż szacował nowy rząd w grudniu minionego roku, gdy spodziewano się 5,6 proc. PKB. Większy deficyt niż Polska odnotowały tylko Francja (5,5 proc. PKB), Rumunia (6,6 proc. PKB), Węgry (6,7 proc.) oraz Włochy (7,4 proc.).