Rosyjski „handlarz śmiercią” wrócił do zawodu. Sprzedaje broń Hutim

Handlarz bronią Wiktor But po 12 latach spędzonych w amerykańskim więzieniu, wrócił do Rosji i znów handluje bronią. Teraz dostarcza kałasznikowy Hutim, którzy ostrzeliwują statki handlowe przepływające przez Morze Czerwone.

Publikacja: 08.10.2024 12:27

Słynny handlarz bronią Wiktor But w samolocie, którym wrócił ze Stanów Zjednoczonych do Rosji

Wiktor But

Słynny handlarz bronią Wiktor But w samolocie, którym wrócił ze Stanów Zjednoczonych do Rosji

Foto: PAP/Newscom/Russian Federal Security Service

Kiedy w sierpniu emisariusze Hutich przybyli do Moskwy, aby negocjować zakup karabinów maszynowych o wartości 10 mln dolarów, powitał ich właśnie But, potwierdzili „The Wall Street Journal” (WSJ) oficer wywiadu europejskiego i kilka innych osób posiadających wiedzę w tej sprawie.

Kałasznikowy od Wiktora Buta dla Hutich

Opowiedzieli gazecie, że dwóch przedstawicieli Hutich, grupy terrorystycznej skutecznie kontrolującej Jemen i cieszącej się wsparciem wojskowym i finansowym ze strony Iranu, przybyło, aby negocjować zakup rosyjskiej broni pod pozorem negocjacji w sprawie zakupu pestycydów i pojazdów. Źródła WSJ nie wiedzą, czy But działał w imieniu Kremla, czy za jego milczącą zgodą.

Wiadomo jednak, że w ramach porozumienia w październiku pod pozorem transportów żywności do jemeńskiego portu Hodeidah mają zostać wysłane dwie dostawy broni (głównie karabinów szturmowych kałasznikow AK-74). Wcześniej Rosja dostarczyła tam już kilka statków ze zbożem.

Czytaj więcej

Rosja nie potrafi zastąpić zachodniego oprogramowania własnym. Fiasko programu Kremla

W trakcie negocjacji omawiano także zakup innego rodzaju uzbrojenia, w tym przeciwpancernych systemów rakietowych Kornet i broni przeciwlotniczej – podają źródła WSJ. Według nich nie było jeszcze mowy o rakietach przeciwokrętowych i przeciwlotniczych.

Wiktor But może sprzedać rosyjskie rakiety

Od końca ubiegłego roku Huti ostrzeliwują statki przepływające przez Morze Czerwone, powodując poważne szkody w żegludze na jednym z najważniejszych szlaków handlowych na świecie. W obawie, że ich statki znajdą się pod ostrzałem, wielu armatorów zostało zmuszonych do przekierowania jednostek na trasy wokół Afryki. Chociaż Huti twierdzą, że ich celem są wyłącznie statki powiązane z Izraelem, kilka rosyjskich drobnicowców też zostało uszkodzonych w wyniku ich działań.

Amerykańskie i brytyjskie okręty wojenne przeprowadzają ataki na Hutich, próbując zakończyć ostrzał. Rosyjski MSZ potępił te działania krajów zachodnich. Latem dowództwo amerykańskich sił zbrojnych na Bliskim Wschodzie przyznało, że powstrzymanie ataków Hutich środkami militarnymi nie jest możliwe. Jednocześnie, jak podaje WSJ, amerykański wywiad ostrzegł Biały Dom, że Rosja może rozpocząć zaopatrywanie Hutich w rakiety przeciwokrętowe w odpowiedzi na zezwolenie Waszyngtonu udzielone Ukrainie na wystrzeliwanie amerykańskich rakiet na terytorium Rosji.

Rosyjski „handlarz śmiercią” miał portret Putina w celi

Jak dotąd Waszyngton nie miał informacji, jakoby Moskwa zgodziła się dostarczyć Hutim takie rakiety ani że to But jest zaangażowany w taką transakcję, pisze teraz WSJ. Kiedy pod koniec 2022 roku urzędnicy amerykańscy zgodzili się wymienić Buta na koszykarkę Britney Greiner, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jay Sullivan powiedział: „Pozostaniemy stale czujni wobec wszelkich zagrożeń, jakie Wiktor But może w przyszłości stanowić dla Amerykanów i Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie chciałbym zauważyć, że w Rosji nie brakuje handlarzy bronią i najemników”.

Sam But powiedział, że w amerykańskim więzieniu w jego celi zawsze wisiał portret Putina. „Jestem dumny, że jestem Rosjaninem i że naszym prezydentem jest Putin” – powiedział po wyjściu na wolność.

But został skazany w Stanach Zjednoczonych w 2012 roku na 25 lat więzienia za nielegalny handel bronią i wspieranie terrorystów. Za swoją działalność otrzymał przydomek „handlarz śmiercią”. Został aresztowany w Tajlandii w 2008 roku na wniosek USA. Po powrocie do Rosji wstąpił do LDPR (Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji) i został zastępcą zgromadzenia ustawodawczego obwodu uljanowskiego.

Kiedy w sierpniu emisariusze Hutich przybyli do Moskwy, aby negocjować zakup karabinów maszynowych o wartości 10 mln dolarów, powitał ich właśnie But, potwierdzili „The Wall Street Journal” (WSJ) oficer wywiadu europejskiego i kilka innych osób posiadających wiedzę w tej sprawie.

Kałasznikowy od Wiktora Buta dla Hutich

Pozostało 91% artykułu
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Strategiczne Spotkania w Świecie Biznesu