Zarząd Azotów finalizuje prace nad docelowym modelem funkcjonowania koncernu. W najbliższych tygodniach chce przedstawić jego najważniejsze założenia. Zakłada, że będzie to m.in. istotny argument w dalszych rozmowach z instytucjami finansującymi działalność koncernu. Z najnowszych danych wynika, że łączne zadłużenie grupy z tytułu finansowania korporacyjnego i tzw. project finance przekracza 9 mld zł. Zarząd ocenia, że zarówno w interesie koncernu, jak i banków jest zawarcie finalnego porozumienia w tej sprawie do końca pierwszego kwartału przyszłego roku.
Partner biznesowy
Jednym z biznesów, w którym może dojść w najbliższym czasie do rewolucyjnych zmian, niewątpliwie jest ten związany z produkcją tworzyw sztucznych. Azoty właśnie poinformowały o podpisaniu listu intencyjnego z Orlenem w związku z zamiarem przystąpienia do analiz opcji strategicznych celem podjęcia decyzji dotyczących zawarcia potencjalnych transakcji w trzech obszarach.
Czytaj więcej
Strony podpisały list intencyjny o przystąpieniu do analiz opcji strategicznych celem podjęcia decyzji dotyczących zawarcia potencjalnych transakcji. Te mogą objąć nowy zakład w Policach i już prowadzoną produkcję kaprolaktamu i poliamidu.
Po pierwsze chodzi o sztandarową inwestycję w Policach dotyczącą budowy nowego zakładu produkującego polipropylen. W tym zakresie zarząd Azotów dopuszcza zarówno sprzedaż części udziałów w firmie realizującej bezpośrednio to przedsięwzięcie, jak i całkowite wyjście z niego. Drugi obszar obejmuje już od dawna produkowane w koncernie tworzywa, a więc kaprolaktam i poliamid 6.
Przedmiotem analiz stron mają być też transakcje dotyczące elementów infrastruktury portowej zależnych gdańskich Fosforów. W grę wchodzą negocjacje dotyczące przyszłości całego biznesu tworzyw funkcjonującego w Azotach. Na razie zawarte porozumienie nie kreuje żadnych wzajemnych i istotnych zobowiązań. Podpisany dokument obowiązuje przez dwa miesiące. Może być jednak przedłużony na kolejne okresy.