Ranking został przygotowany na podstawie danych z lat 2020-2023, ale uaktualniony najnowszymi danymi.
Listę najczystszych kąpielisk w Europie otwiera Cypr, przed Austrią (brane pod uwagę są nie tylko wody morskie) i Chorwacją. Na drugim końcu listy znalazła się Albania, gdzie krystalicznie czysta woda jest tylko na 41,2 proc. plaż, a na kolejnym miejscu najbrudniejszych kąpielisk jest Polska (tylko na 54,9 proc. plaż woda jest krystalicznie czysta). Czyściejsze, niż w Polsce są wody i plaże na Węgrzech, w Estonii i Belgii, ale także liczba miejsc do kąpieli bezpiecznych dla zdrowia, jest tam poniżej unijnej średniej, która wynosi 85,5 proc.
Czytaj więcej
Polskie wakacje nie odbiegają aż tak mocno od tego jak letnie urlopy spędzają mieszkańcy innych krajów Europy. Mamy podobne upodobania. Nasze wakacje trwają mniej więcej tyle samo. Różnice wynikają najpewniej z zasobności portfeli. Swoje robi pogoda.
Powyżej średniej znalazły się również kraje, do których Europejczycy najchętniej wyjeżdżają na wakacje, czyli Grecja (95,8 proc.), Bułgaria ( 94,8) Malta (92 proc., Włochy 90,3), Hiszpania (87,6) oraz Portugalia (86,2 proc.) Już nie tak czysta jest woda w Słowenii (78,7 proc.) oraz Rumunia (70 proc.). Francja może pochwalić się czystością na poziomie 74,9 proc. Warto tutaj przypomnieć, że Francuzi wydali 1,3 mld euro na samo oczyszczenie Sekwany, tak aby mogły tam zostać rozegrane tegoroczne konkurencje olimpijskie.
Nie jest tragicznie
Badania zostały przeprowadzone wspólnie przez EEA i Komisję Europejską na 22,1 tys. europejskich kąpielisk i włączono do nich także kraje spoza UE, ale często odwiedzane przez obywateli Wspólnoty. Stąd w rankingu , w którym zbadano czystość wód na kąpieliskach w 29 krajach znalazły się stawiająca na turystykę i reklamująca się jako „Malediwy Europy” Albania oraz Szwajcaria, która też nie za bardzo ma się czym pochwalić.