Autorzy badania Holiday Barometer 2024 zrealizowanego przez IPSOS na zlecenie Europ Assistance zapytali nie tylko o plany wakacyjne Polaków, ale też 20 innych krajów. Ciekawie wypada zestawienie naszych planów z tym jak wyglądają one w innych krajach Europy.
Czytaj więcej
Ponad połowa z nas ma już sprecyzowane plany wakacyjne. Średnio wyjazd urlopowy potrwa tak jak przed rokiem dwa tygodnie, ale wydamy w tym czasie znacznie więcej niż wtedy.
Dwa tygodnie, raczej nad morzem
Okazuje się więc, że nasze dwa tygodnie urlopu letniego (tyle średnio planujemy nań przeznaczyć) idealnie odpowiadają średniej europejskiej. Minimalnie krócej odpoczywać będą mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Portugalii i Włoch. Ciut dłużej Szwajcarzy i Francuzi. Różnice sięgają jednego, góra dwóch dni.
Także cele letnich wyjazdów są zbliżone. Większość Europejczyków wybiera się nad morze. I znów nasze 65 proc. niemal idealnie odpowiada średniej europejskiej, która wynosi 64 proc. Częściej od nas jeżdżą tam Niemcy (68 proc.), Austriacy (66 proc.) i Włosi (72 proc.). Rzadziej m.in. Brytyjczycy (60 proc.) i Belgowie (58 proc.). Nieco częściej niż mieszkańcy innych krajów wybieramy się w czasie urlopu w góry (32 proc.). Najbliżej nas są Czesi (29 proc.). Średnia europejska to 22 proc., a poniżej tego poziomu wskazań są m.in. Brytyjczycy (18 proc.), Belgowie (19 proc.) i przede wszystkim Portugalczycy (14 proc.).
Czytaj więcej
Rośnie liczba oszustw dokonywanych za pomocą kart płatniczych, ale nie w każdym banku da się zablokować używanie naszej karty za granicą.