Tak wynika z listu wsparcia technicznego firmy, cytowanego przez agencję TelecomDaily. Firma Microsoft nie może już przyjmować płatności na lokalne (rosyjskie) konto bankowe jako płatności za swoje usługi w Rosji. „Dlatego powiadamiamy z 60-dniowym wyprzedzeniem, Microsoft niniejszym informuje, że po 30 września 2023 r. (data wejścia w życie) nie będzie już można odnawiać swoich istniejących subskrypcji. (…) Aktywne subskrypcje będą obowiązywać do końca pozostałego okresu. W przyszłości nie zostaną one przedłużone".
Czytaj więcej
Amerykański koncern wstrzymał sprzedaż, usługi i projekty w Rosji. Koncern zapowiedział, że będzie wszystkimi swoimi siłami chronił cyberprzestrzeń Ukrainy.
Rosyjski biznes do wycięcia
Microsoft wstrzymał sprzedaż nowych produktów w Rosji w 2022 roku po agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę. W końcu kwietnia Kommersant napisał, że rosyjskie przedstawicielstwa międzynarodowych firm i osób prawnych, które nie zostały objęte sankcjami, otrzymały od Microsoft propozycje odnowienia licencji na oprogramowanie korporacji. Łącznie dostało je około tysiąca firm i organizacji w Rosji.
Uczestnicy rynku uważali, że w ten sposób Microsoft starał się utrzymać swoją obecność na rynku i zmniejszyć poziom piractwa. Eksperci twierdzili, że ze względu na brak analogów dla wielu produktów, rosyjskie firmy będą nadal korzystać z amerykańskiego oprogramowania.
Według danych agencji Interfax, przychody ze sprzedaży Microsoft Rus LLC w 2022 roku wyniosły 6,4 mld rubli, zysk netto 159 mln rubli. Rok wcześniej przychody firmy kształtowały się na poziomie 6,8 mld rubli. z zyskiem netto w wysokości 638 milionów rubli. Latem 2022 roku prezes korporacji Brad Smith powiedział, że Microsoft będzie ciąć biznes (w Rosji -red), aż „nic z niego nie zostanie”.