A więc to nie Zakłady Cegielskiego (HCP), jak spekulowano, ale Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne Poznań będą produkować setki koreańskich Czarnych Panter. Kilkaset haubic K8 Thunder ma montować nie Huta Stalowa Wola, która produkuje już Kraby na koreańskich podwoziach, ale dotychczasowe sztandarowe czołgowe Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy w Gliwicach. Te decyzje Polskiej Grupy Zbrojeniowej oznaczające przetasowania kompetencji w największych fabrykach broni RP które mocno zaskoczyły ekspertów, mają się szanse urzeczywistnić.
Beata Perkowska, szef działu komunikacji największego zbrojeniowego holdingu w kraju potwierdza, że produkcja czołgów K2 będzie skoncentrowana w Wielkopolsce, natomiast dodatkowa linia produkcyjna dla armatohaubic Krab zostanie uruchomiona na Śląsku.
Czytaj więcej
Tylko 180 czyli pierwsza partia czołgów K2 z zamówionych 1000 sztuk dotrze z Korei Południowej do Polski w oryginalnej, fabrycznej wersji. Pozostałe pancerny koncern Hyundai Rotem będzie budował wespół z polskimi kooperantami w ramach modelu K2PL.
Fabryki broni na zachód od Wisły
- Kompetencje w zakresie realizacji tych dwóch dużych przedsięwzięć – produkcji K2 i K9 w PGZ – będą podzielone tak, by móc sprawnie zarządzać cyklem wytwarzania kluczowych podzespołów i ich końcowego montażu we wspomnianych lokalizacjach. W przedsięwzięcie zaangażowany zostanie także ośrodek podkarpacki (HSW – produkuje polskie armatohaubice Krab) - mówi dyr. Perkowska.
Przedstawiciele PGZ w ostatnich publicznych wypowiedziach podkreślali, że jednym z motywów wskazania takich a nie innych firm kooperujących z koreańskimi partnerami była potrzeba odsunięcia od gorącej wschodniej granicy ośrodków produkcji strategicznego uzbrojenia pancernego i artyleryjskiego.