Sąd arbitrażowy w St. Petersburgu na wniosek spółki „Roschimalians” należącej do Gazpromu i państwowej firmy Rusgazdobycza, przejął majątek Deutsche Banku na kwotę 238,6 mln euro. Spółka Gazpromu stara się odzyskać od Deutsche Bank płatność z tytułu gwarancji bankowej z dnia 24 września 2021 roku na kwotę ponad 238,1 mln euro. Ponadto pozew zawiera żądanie kary pieniężnej za zwłokę w wykonaniu obowiązku dokonania tej zapłaty w kwocie około 480 tys. euro na dzień złożenia pozwu.
Czytaj więcej
Amerykańskie ostrzeżenia dotyczące odcięcia chińskich banków od rynku USA okazują się o wiele skuteczniejsze, aniżeli zapewnienia Putina, że „handel z Chinami jest chroniony przed wpływami zewnętrznymi”. W efekcie rosyjskim import szybko się kurczy, a towarów zaczyna brakować.
Ponadto Gazprom domaga się kary pieniężnej za okres od dnia złożenia pozwu do dnia faktycznego wykonania zobowiązania. Powód żądał także zajęcia 100 proc. udziałów pozwanego w rosyjskich podmiotach prawnych – Deutsche Bank LLC i Deutsche Bank Technology Center LLC.
Poszło o firmę Linde i Baltic-LNG
Posłuszny woli Kremla sąd rosyjski 16 maja podjął decyzję o przejęciu papierów wartościowych należących do Deutsche Bank, Deutsche Bank LLC i Deutsche Bank Technology Center LLC, a także ich nieruchomości i należących do nich pieniędzy (w tym tych, które zostaną otrzymane) na wszystkich rachunkach bankowych. Sąd zakazał także Deutsche Bankowi zbywania udziałów w tych spółkach zależnych.
„Ruschimallians” realizuje projekt budowy zakładów Baltic-LNG w regionie Ust-Ługa pod St. Petersburgiem (znajduje się tam siedziba Gazpromu — red.), który jest częścią kompleksu przetwarzania gazu zawierającego etan. Jednym z wykonawców jest niemiecka firma inżynieryjna Linde specjalizująca się z instalacjach skraplania gazu. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2022 roku Linde powiadomiła klienta o zawieszeniu prac w ramach kontraktu i o rozwiązaniu umowy. Spółka jako powód rozwiązania umowy podała sankcje UE, czyli warunek force maguore (siła wyższa).