Czystki w spółkach Skarbu Państwa, realizowane przez nowy rząd od początku tego roku, dotarły w końcu do Banku Pekao. Podczas środowego Walnego Zgromadzenia główni akcjonariusze, czyli PZU oraz Polski Fundusz Rozwoju, powoli członków Radę Nadzorczej na wspólną kadencję trwającą trzy lata i rozpoczynającą się 18 kwietnia 2024 r.
Skład nowej rady Pekao
Do nowej rady weszli kandydaci zgłoszeni przez PZU oraz PFR. Reprezentanci PZU to: Artur Olech, który od 12 kwietnia 2024 r. pełni obowiązki prezesa PZU (to manedżer związany z branżą finansową i ubezpieczeniową od ponad 30 lat), Bartosz Grześkowiak (od 12 kwietnia 2024 r. członek zarządu PZU), Robert Sochacki (menedżer od blisko 30 lat związany z rynkiem finansowym) oraz Jacek Nieścior (radca prawny).
Z ramienia PFR radę nadzorczą Pekao zasilą: Anna Wawrzyńczak-Palynyczak (radca prawny oraz solicitor w międzynarodowych kancelariach prawnych oraz PFR), Krzysztof Czeszejko-Sochacki (doświadczony prawnik, członek wielu rad nadzorczych), Radosław Niedzielski (menedżer z doświadczeniem w sektorze publicznym), Artur Nowak-Far (profesor zwyczajny nauk prawnych, doktor nauk ekonomicznych, pracownik naukowy SGH).
Czytaj więcej
Rada nadzorcza powołała kolejne trzy osoby do ścisłego kierownictwa koncernu. Prawdopodobnie powoła jeszcze kilka. Kiedy i na jakie konkretnie stanowiska, nie wiadomo. Tymczasem proces wybierania zarządu Orlenu trwa już ponad dwa miesiące.
Kto stracił miejsce w nadzorze Pekao
Tym samym siedmiu dotychczasowych członków Rady Nadzorczej przestało pełnić swoją funkcję (formalnie nie zostali odwołani, a po prostu skończyła się im wspólna kadencja wraz z końcem 2023 r.). W tej grupie znalazła m.in. Małgorzata Sadurska, była posłanka PiS i minister w kancelarii prezydenta, która do lutego br. była członkiem zarządu PZU.