Na 1 stycznia 2022 r. rezerwy złota monetarnego w rezerwach międzynarodowych Federacji Rosyjskiej wyniosły 74,0 mln uncji (2301,657 ton). Na koniec 2021 r. wzrosły o 0,14 proc. Rosja zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem rezerw złota, podaje gazeta Kommersant.
Bank centralny wyjaśnił w swoim kanale Telegram, że od 2014 roku bierze pod uwagę dwa możliwe rodzaje kryzysów. Pierwszy to tradycyjny kryzys finansowy, który miał miejsce wcześniej w latach 2008 (światowy kryzys finansowy), 2014 (spowodowany rosyjską aneksją ukraińskiego Krymu i ograniczony tylko do Rosji -red) i 2020 (pandemia).
Czytaj więcej
W amerykańskich skarbcach leżą tony rosyjskiego złota o wartości 132 miliardów dolarów. Biały Dom chce zablokować Kremlowi możliwość sprzedaży kruszcu.
W czasie takich kryzysów ceny towarów eksportowych ulegają znacznemu obniżeniu, następuje gwałtowny odpływ kapitału z krajów o rynkach wschodzących. „W tej chwili potrzebujemy rezerw w walutach krajów, z którymi Rosja aktywnie handluje i w których denominowane są długi firm, banków i państwa. Te waluty to głównie dolary i euro” – zauważa bank.
Drugi rodzaj kryzysu ma charakter geopolityczny (tu nie pada żadne zdanie na temat toczącej się wojny na Ukrainie spowodowanej rosyjską agresją). „Aby wytrzymać taki kryzys, potrzebne są rezerwy, na które nie mają wpływu sankcje państw zachodnich. Dlatego w ostatnich latach Bank Rosji zwiększył udział złota i chińskiego juana do prawie połowy rezerw”.