Rosyjskie banki pod ostrzałem Zachodu

Odcięcie pożyczkodawców z Rosji od systemu SWIFT będzie mocnym uderzeniem, które wywoła chaos w całym systemie finansowym.

Aktualizacja: 27.02.2022 21:17 Publikacja: 27.02.2022 21:00

Siedziba Banku Rosji w Moskwie

Siedziba Banku Rosji w Moskwie

Foto: Bloomberg

Zachód zdecydował się na odcięcie rosyjskich banków od systemu SWIFT. Celem sankcji będzie też rosyjski bank centralny, którego aktywa mogą być zamrożone. Bank Rosji będzie miał ograniczoną możliwość interwencji w obronie gospodarki.

640 mld dol. aktywów

Jak poinformowała szefowa Komisji Europejskiej, sankcje uderzyć mają m.in. w rosyjski bank centralny poprzez paraliż jego aktywów.

Jak przyznaje Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, wojna i wprowadzenie początkowych sankcji już ograniczyło płynność aktywów posiadanych przez Bank Rosji.

– Część już stała się niepłynna, bo ogłoszenie sankcji spowodowało, że chcąc sprzedać część rezerw np. w postaci obligacji amerykańskich, Rosjanie musieliby się mocno namęczyć i posłużyć się jakimś pośrednikiem. Część tych rezerw trzymana jest za granicą, teraz zostają zablokowane i Bank Rosji w ogóle straci do nich dostęp, co ogranicza możliwość wspierania kursu rubla. I ogranicza możliwość pewnych interwencji, bo zmniejsza się zasób aktywów, które rosyjski bank centralny może wykorzystać. To z całą pewnością sytuacja dla niego mocno dyskomfortowa – mówi Janusz Jankowiak. Dodaje, że Amerykanie mogą też jeszcze umieścić Bank Rosji na liście Specially Designated Nationals, co oznacza zakaz jakichkolwiek operacji instytucji amerykańskich z udziałem pośrednim i bezpośrednim Banku Rosji.

Rosyjski bank centralny miał według stanu na 18 lutego ponad 640 mld dol. rezerw walutowych, z czego większość jest pod kontrolą zachodnich banków centralnych w centrach finansowych takich jak Nowy Jork, Londyn i Frankfurt.

– Celem sankcji jest ograniczenie możliwości działania banku centralnego, a przez to doprowadzenie do wzrostu inflacji. Głównym narzędziem jest ograniczenie jego zdolności do obrony kursu walutowego. Będziemy mieli do czynienia z ucieczką kapitału z Rosji, ale bank centralny Rosji ma wielkie rezerwy walutowe, za pomocą których może bronić rubla. Być może jednak uda się sparaliżować jego działanie tak, aby nie był w stanie ich wykorzystać – mówi prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC Polska.

Czytaj więcej

Zachód zamraża wszystkie rezerwy Rosji. Będzie paraliż wydatków wojskowych

Odcięcie od świata

USA wraz z sojusznikami podjęli też decyzję o zablokowaniu dostępu niektórych rosyjskich banków do SWIFT. Z kolei kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział w niedzielę odcięcie wszystkich banków rosyjskich od tego systemu.

Jak podkreśla Polski Instytut Ekonomiczny, w Rosji z systemu SWIFT korzysta łącznie 314 instytucji finansowych. Za pośrednictwem tej sieci rocznie wykonywane jest 390 mln poleceń zapłaty – około 1,5 mln na każdy dzień roboczy. W momencie odłączenia Rosji od systemu wszystkie te operacje będą musiały zostać wykonane w sposób manualny, np. za pośrednictwem zleceń telefonicznych, faksu bądź aplikacji. Oznacza to zdecydowanie dłuższy czas obsługi transakcji finansowych – Bank Rozliczeń Międzynarodowych wskazuje, że obecnie są to średnio około 2 godziny, bez SWIFT długość ta będzie dwukrotnie bądź nawet trzykrotnie większa.

– To będzie mocne uderzenie, które postawi Rosję na równi z Iranem wykluczonym z systemu w 2012 r. Wprowadzi chaos w rosyjskim systemie finansowym, ale będzie miało tylko krótkookresowe skutki gospodarcze. Po chwilowym przestoju Rosja zastąpi SWIFT innym systemem, np. wewnętrznym SPFS bądź chińskim CIPS. Konieczne są sankcje finansowe wobec rosyjskich i białoruskich oligarchów. Na liście sankcyjnej USA znajduje się obecnie 13 miliarderów, których majątek jest szacowany na ponad 66 mld dol. Unia powinna wprowadzić analogiczne restrykcje – tłumaczy Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zachód zdecydował się na odcięcie rosyjskich banków od systemu SWIFT. Celem sankcji będzie też rosyjski bank centralny, którego aktywa mogą być zamrożone. Bank Rosji będzie miał ograniczoną możliwość interwencji w obronie gospodarki.

640 mld dol. aktywów

Pozostało 93% artykułu
Banki
Raiffeisen w pułapce w Rosji. Może stracić wszystko
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z ofertą dla małych firm – nowe konta z premią i wysokim oprocentowaniem
Banki
Citibank opuszcza Rosję. Wielki exodus bankierów
Banki
Donald Tusk: Powodzianie kredytobiorcy otrzymają pomoc w spłacie kredytów
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Banki
Duża awaria w polskim banku. Klienci mają kłopoty z płatnościami