Szczegóły dotyczące miniksiężyca i ścieżki, którą pokonuje, zostały opublikowane w tym miesiącu w Research Notes of the American Astronomical Society.
Jak opisuje CNN, astronomowie po raz pierwszy zauważyli asteroidę 7 sierpnia za pomocą znajdującego się w Republice Południowej Afryki przyrządu należącego do systemu Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS).
Czytaj więcej
Miliony lat temu nasza planeta mogła mieć pierścień podobny do tych, jakie znajdują się wokół Saturna - taką hipotezę postawili naukowcy z australijskiego Monash University. Ich zdaniem powstał on w czasie, gdy w Ziemię stale uderzały asteroidy.
– Asteroida ma prawdopodobnie około 11 metrów średnicy, ale potrzeba więcej obserwacji i danych, aby potwierdzić jej wielkość – powiedział główny autor badania, Carlos de la Fuente Marcos z Wydziału Nauk Matematycznych Uniwersytetu Complutense w Madrycie.
Czy asteroida 2024 PT5 uderzy w Ziemię? „Nie ma zagrożenia"
Kosmiczna skała może mieć średnicę od 5 do 42 metrów, czyli może być większa niż asteroida, która weszła w atmosferę ziemską nad Czelabińskiem w Rosji w 2013 roku. Mająca około 17–20 metrów średnicy asteroida Czelabińsk eksplodowała w powietrzu, uwalniając 20 do 30 razy więcej energii niż bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę w Japonii. Maksymalna jasność bolidu została oceniona na ok. 27 magnitudo (to więcej niż w przypadku Słońca widzianego na bezchmurnym niebie). Odłamki skały kosmicznej uszkodziły ponad 7 000 budynków i raniły ponad 1000 osób.