Konrad Szymański

Konrad Szymański: Raport Maria Draghiego, czyli słoń w unijnym salonie

Wbrew temu, czego można byłoby się spodziewać po naczelnym technokracie Unii Europejskiej, raport o konkurencyjności unijnej gospodarki przygotowany przez Maria Draghiego nie jest tylko i wyłącznie ćwiczeniem z makroekonomii. Warto uważnie przeanalizować ten dokument – pisze były minister ds. europejskich.

Konrad Szymański: Odrzucenie liberalizmu nie zapewni nam szczęścia

Chaotyczna, niekontrolowana implozja zachodniego ładu politycznego nie przyniesie żadnych korzyści Europie czy Zachodowi. Nerwowe odrzucenie liberalnego doświadczenia nie zapewni automatycznie szczęścia naszym społeczeństwom. Przynosi za to już dziś satysfakcję naszym oponentom i wrogom – Chinom i Rosji.

W obliczu rosyjskiej agresji Europa musi na nowo ukształtować politykę bezpieczeństwa

Polska ma dziś wszelkie podstawy i mocne argumenty na rzecz właściwego ukształtowania europejskiego komponentu wspólnej odpowiedzi Zachodu na politykę Rosji. To ważna sprawa dla naszego własnego bezpieczeństwa.

Współczesna lekcja wersalu

Wydarzenia i rozterki ostatnich lat I wojny światowej ilustrują zaskakująco wiele dzisiejszych dylematów Polski, Europy i Ameryki.

Konrad Szymański: Wynik wyborów do PE nie przynosi rewolucji w UE

Kiedy w 2019 r. Polska współtworzyła nowy układ władzy w UE, PiS nie mógł skonsumować politycznej koniunktury. Powodem były strategiczne tarcia w Zjednoczonej Prawicy na tle relacji w UE. Dziś koniunktura polityczna jest lepsza, ale dylemat ten sam.

Unijna rozgrywka staje się dla Polski coraz bardziej skomplikowana

Wraz z bogaceniem się, rozwojem naszej gospodarki, ale także rosnącą złożonością świata unijna rozgrywka staje się dla Polski coraz bardziej skomplikowana. Tym samym stare zdolności i nawyki przestają wystarczać.

Konrad Szymański: Cztery bomby tykają pod członkostwem Polski w UE

Status płatnika netto do budżetu UE, akcesja Ukrainy, transformacja klimatyczna i rosnąca współzależność w świecie Zachodu to cztery tykające bomby pod członkostwem Polski w Unii. Trzeba je rozbroić, zanim będzie za późno. By to zrobić, potrzebujemy nie tylko uporządkowania naszego myślenia w kraju, odrzucenia dezinformacji i propagandy, ale także zrozumienia w głównych stolicach Zachodu.

Konrad Szymański: Arkusz kalkulacyjny lepszy niż usunięcie świń z salonu

Polityka klimatyczna „nie jest wyryta w kamieniu”. Ekonomiczne relacje w społeczeństwie, relacje człowieka i środowiska czy nasze rozumienie procesów zachodzących w naturze także nie są wyryte w kamieniu. Nasze życie się wciąż zmienia.

Konrad Szymański: Pułapka reform sądownictwa

Musimy w Unii Europejskiej precyzyjnie formułować nasze postulaty fiskalne, a w interesie takiego kraju jak nasz jest duży budżet UE. Dlaczego przestało to być oczywiste dla polskiej prawicy?

Klimatyczna łamigłówka prawicy

Prawicowi szarlatani straszą Polaków kosztami klimatycznej transformacji UE i mamią możliwością odejścia od niej. Tymczasem wybór jest prosty: możemy zrealizować drogi i ambitny program zmian ze wsparciem pieniędzy unijnych i prywatnych, by na dłuższą metę korzystać m.in. z taniej energii, lub trzymać się – na koszt podatnika – jeszcze droższego węglowego status quo.