"Vaxzevria, szczepionka na COVID-19 AstraZeneki nie jest rekomendowana dla osób poniżej 60. roku życia, w tym osób, które z powodów medycznych są narażone na bardzo wysokie lub wysokie ryzyko ostrego przebiegu COVID-19" - głosi rekomendacja NIAC.
NIAC nie rekomenduje też podawania drugiej dawki szczepionki AstraZeneca osobom, u których po pierwszej dawce pojawiły się rzadkie rodzaje zakrzepów, lub u których stwierdzono po pierwszej dawce małopłytkowość.
Jednocześnie osoby w wieku poniżej 60 lat z bardzo wysokim i wysokim ryzykiem ostrego przebiegu COVID-19 powinny otrzymać swoją drugą dawkę szczepionki AstraZeneca 12 tygodni później, niż wynikałoby to z pierwotnego harmonogramu - głosi rekomendacja NIAC. Osoby w wieku poniżej 60 lat nie narażone na ostry przebieg COVID-19 powinny otrzymać drugą dawkę szczepionki AstraZeneca 16 tygodni później, niż wynikałoby to z pierwotnego harmonogramu, co zapewni więcej czasu na zebranie dodatkowych danych na temat stosunku korzyści z podania szczepionki do ryzyka wynikającego z jej zastosowania.
Przewodnicząca NIAC Karina Butler w kontekście doniesień o pojawieniu się rzadkich rodzajów zakrzepów u niektórych osób zaszczepionych w Europie szczepionką AstraZeneca stwierdziła, że chociaż przypadki takie są bardzo rzadkie to jednak "należy wziąć pod uwagę fakt, że wiąże się to z wysokim ryzykiem śmierci lub poważnych powikłań".
- Jako, że stosunek ryzyka do zysków z korzystania z Vaxzevrii może różnić się w różnych grupach wiekowych, i jako że alternatywne szczepionki na COVID-19 są dostępne, NIAC zmieniła swoje rekomendacje co do zastosowania tej szczepionki - wyjaśniła.