Po kilku tygodniach zapowiedzi ruszyły rozmowy w ramach Zjednoczonej Prawicy co do składu, kształtu i programu nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Jak wynika z naszych informacji – mimo oficjalnych optymistycznych komunikatów – rozmowy nie są łatwe. Pierwsze spotkanie odbyło się w ubiegłym tygodniu. Kolejne planowane jest na poniedziałek. Spodziewane są kolejne. Aktualny termin rekonstrukcji to przełom września i października.
Powrót do sądów
Od kilku tygodni politycy Zjednoczonej Prawicy podkreślali, że porozumienie, które ma być zawarte jesienią, będzie dotyczyło nie tylko kwestii kształtu nowego rządu, ale też planu prac legislacyjnych na kolejne miesiące.
Co jest w podstawowych założeniach? Z naszych informacji wynika, że na stole już kilka tygodni temu pojawił się pakiet dziesięciu programowych haseł i kierunków. Co najmniej jeden z nich dotyczy zmian w wymiarze sprawiedliwości i kolejnej głębokiej przebudowy Sądu Najwyższego oraz całego wymiaru sprawiedliwości. Nasi rozmówcy zwracają uwagę, że w ostatnich dniach o konieczności dużych zmian w sądownictwie mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie ws. zakazu publikacji o prezesie PZPN.
Potem media i wybory
Drugi ważny kierunek w pakiecie to dekoncentracja mediów. Kolejne to między innymi zmiany w prawie wyborczym, czy powołanie tzw. korpusu wyborczego, który zająłby się organizacją wyborów.
W kuluarach PiS sygnalizował takie zmiany od pewnego czasu. To ma być sposób na uniknięcie takiej sytuacji, jak w trakcie próby organizacji wyborów 10 maja, gdy sprzeciw samorządowców zablokował cały proces. Zmiany mają dotyczyć zarówno tego, kto przeprowadza wybory, jak i tego, kto dysponuje rejestrami wyborców.