Polska i Stany Zjednoczone podpisały wspólną deklarację dotyczącą bezpieczeństwa sieci 5G. Czy to faktycznie wyklucza Huawei z budowy sieci 5G w Polsce i jak wpłynie to na stosunki chińsko-polskie?
Rzecznicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin oraz Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce wypowiedzieli się natychmiast po podpisaniu przez Polskę i Stany Zjednoczone deklaracji. Niemniej jednak korzystając z okazji chciałbym przywołać kilka punktów z przedstawionego wcześniej stanowiska: Po pierwsze, strona polska wielokrotnie powtarzała, że deklaracja ta nie jest skierowana przeciwko żadnemu krajowi, ani też żadnej konkretnej firmie oraz nie ma na celu zastosowania środków dyskryminujących wobec żadnego w powyższych. Jestem przekonany, że dotrzyma danego słowa, gdyż tak powinny postępować państwa suwerenne. Przyniosłoby to Polsce długotrwałe i zasadnicze korzyści.
Po drugie, Stany Zjednoczone wysuwając bezpodstawne zarzuty dławią chińskie przedsiębiorstwa. Istotą wymachiwania kijem taryf celnych oraz wywoływania tarć gospodarczych i handlowych na całym świecie jest rozszerzenie protekcjonizmu w dziedzinie nauki i technologii. Podstawowym celem jest utrzymanie hegemonii USA. Strona chińska zdecydowanie się temu sprzeciwia. Niedawno wiceprezydent Stanów Mike Pence podczas wizyt w czterech europejskich krajach rozsiewał plotki i dyskredytował chińskie przedsiębiorstwa, co jednak nie spotkało się z poparciem. Po raz kolejny udowodniono, że sprawiedliwość ma wielu stronników, a popleczników nieuczciwości jest niewielu. Mamy nadzieję, że strona polska nie zostanie skuszona propozycjami Stanów Zjednoczonych, a potem przez nie wykorzystana.
Po trzecie, sieć 5G należy do jednej z najbardziej reprezentatywnych technologii zapowiadających czwartą rewolucję przemysłową na świecie. Jest ona wspólnym, innowacyjnym dziełem społeczności międzynarodowej i przyczyni się do powstania nowych możliwości dla wszystkich państw na świecie, w tym Polski i Chin. Postęp w nauce i technologii wymaga otwartej współpracy. Problemy związane z bezpieczeństwem technologicznym należy rozwiązywać za pomocą środków technicznych. Upolitycznianie problemów technicznych, zamykanie się w małych kręgach, a nawet stosowanie metod dyskryminacyjnych świadczą o bardzo ograniczonych horyzontach. Wierzę, że polscy politycy myślą strategicznie i podejmą niezależny i właściwy wybór.
Po czwarte, rząd chiński aktywnie wspiera współpracę chińsko-polską w różnych dziedzinach. W ostatnich latach chińskie firmy coraz więcej inwestują w Polsce, a perspektywy współpracy między naszymi krajami są bardzo szerokie. Handel i inwestycje są jednak działaniami rynkowymi, a inwestorzy zawsze rozważają warunki polityczne i rynkowe krajów docelowych. Jeśli Polska podąży za USA i wykluczy Huawei ze względów politycznych to, to sztuczne ustawianie politycznych przeszkód i barier da bardzo negatywny sygnał zagranicznym firmom, w tym chińskim. Chiny nie chcą takiego obrotu sprawy. Muszę jednak przyznać, że każda zła decyzja będzie miała swoje konsekwencje.