Jędrzej Bielecki

Jędrzej Bielecki

Dziennikarz działu zagranicznego

Absolwent Uniwersytetu Paris IV-Sorbonne. Były korespondent "Rzeczpospolitej" w Brukseli i Waszyngtonie

Francję po wyborach czeka paraliż

Jaka większość parlamentarna? Jaki premier? U progu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, które miał być ukoronowaniem prezydentury Emmanuela Macrona, kraj wchodzi w okres politycznego paraliżu.

Pyrrusowe zwycięstwo Macrona. Musi się przeprosić z Melenchonem

Siedem lat temu prezydent zdradził Partię Socjalistyczną swojego promotora Francois Hollande’a, aby wdrażać liberalne reformy gospodarcze. Teraz będzie musiał paktować ze znacznie bardziej radykalną wersją lewicy.

Nigel Farage koronuje Keira Starmera. Partię Konserwatywną dobił niespodziewany konkurent

Partia Pracy odniosła największe zwycięstwo od tryumfalnego przejęcia władzy przez Tony Blaire’a w 1997 roku. Nie byłoby go, gdyby lider populistycznej partii Reform UK nie dobił torysów.

Wielka Brytania wybrała. Europejskie drzwi będą dla niej zatrzaśnięte

Poza UE miał być raj. Niespełnione obietnice pogrążyły Partię Konserwatywną, a zwolennicy wejścia do Wspólnoty dziś na Wyspach przeważają. Cóż z tego, skoro drzwi do Unii pozostaną dla królestwa zamknięte na długo, a może na zawsze.

Wybory w Wielkiej Brytanii. W czym tkwi tajemnica sukcesu laburzystów?

Sir Keir Starmer nie zapowiada rewolucji, tylko ciepłą wodę w kranie. Ale właśnie tego chcą Brytyjczycy po niekończącej się sadze brexitu.

Torysi zdegradowali królestwo. Czy partii Winstona Churchilla grozi upadek?

Partia Konserwatywna spodziewa się w czwartek największej porażki w swojej blisko 200-letniej historii. To rachunek za 14 lat jej rządów.

Francuzi przed ostatecznym wyborem. Nawet „Le Figaro” za Le Pen?

Kryzys w największym dzienniku kraju po tym, jak jako apel do głosowania na Zjednoczenie Narodowe (ZN) odczytano komentarz redaktora naczelnego Alexisa Brézeta, napisany w noc wyborczą.

Jędrzej Bielecki: Żądanie reparacji wojennych od Niemiec to życie w alternatywnej rzeczywistości

80 lat od końca II wojny światowej mamy nową wojnę w Europie: w Ukrainie. I to ta ostatnia powinna być priorytetem w naszych relacjach z Niemcami. Błędy, jakie popełnił kanclerz Olaf Scholz w Warszawie, nie powinny przekreślić bliższej współpracy.

Koniec „epoki lodowcowej” w relacjach Warszawa-Berlin. Wróciła przyjaźń z Niemcami

To były szesnaste polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe, ale pierwsze od ośmiu lat. Zakończyła się „epoka lodowcowa” w relacjach Warszawy z Berlinem.

Niemcy chcą zadośćuczynić Polsce, broniąc naszych granic. To europejski plan B

– Bezpieczeństwo obu naszych krajów będzie nierozerwalnie powiązane – obiecał po pierwszych od sześciu lat polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych kanclerz Olaf Scholz. Niemcy chcą zaangażować się w finansowanie Tarczy Wschód, rozważają pomoc w umocnieniu obrony na Bałtyku, a także inwestycje w produkcję uzbrojenia na terenie Polski.