Notion zostało założone na zachodnim wybrzeżu Anatolii w Zatoce Kuşadası, w dzisiejszej Turcji. Miasto służyło jako główny port dla pielgrzymów podróżujących do pobliskiego Klaros, aby odwiedzić wyrocznię Apollina.
Notion zostało włączone do Imperium Perskiego (zwanego także Imperium Achmedytów) wraz z innymi greckimi miastami na zachodnim wybrzeżu Turcji w połowie VI wieku p.n.e. Zostało uwolnione spod panowania Persów na początku V wieku p.n.e., ale następnie ponownie włączone do Imperium Perskiego na początku IV wieku p.n.e. Pozostało posiadłością Persów aż do podboju Aleksandra Wielkiego w 334 roku p.n.e.. Notion dołączyło do Ligi Delijskiej, inaczej nazywanej Ateńskim Związkiem Morskim, zaczepno-ofensywnego, kierowanego przez Ateny sojuszu autonomicznych państw, które wspólnie stawiały opór zagrożeniu ze strony Persów.
Większość zachowanych pozostałości miasta pochodzi z okresu hellenistycznego, od III do I wieku p.n.e. i składa się z murów miejskich, nekropolii, świątyni Ateny, agory i teatru. Stanowisko archeologiczne powstało tam w 1921 roku.
Czytaj więcej
Megaosady społeczeństw Cucuteni-Trypole, zwanej też kulturą ceramiki malowanej, powstałe około 6000 lat temu na terenie obecnej Mołdawii i Ukrainy, były prawie wyłącznie wegetariańskie.
Garniec złotych darejków
W ruinach jednego z domów w ówczesnym centrum miasta zespół badaczy pod przewodnictwem archeologa z University of Michigan odkrył skarb — złote monety w naczyniu ceramicznym.