Podziemny korytarz w kształcie litery U długi na 63 metry, znajduje się na terenie historycznego założenia Gucin Gaju. Jego nazwa nawiązuje do imienia wnuka Stanisława Kostki Potockiego Augusta, nazywanego Guciem. Gucin był ogrodem z domkiem mieszkalnym. Niewielki ogród nazywano „gajem“ z racji występowania tam różnych odmian drzew.
Gucin Gaj w Wilanowie: Miejsce spotkań masonów
Na tym terenie zachowały się katakumby, czyli romantyczna budowla ogrodowa, wzniesiona na przełomie XVIII i XIX w. w skarpie wiślanej. Znajduje się ona między kościołem św. Katarzyny i dawną wsią Służew. Podziemny korytarz określany był jako „groby masońskie” i nawiązywał do faktu, że jego właściciel był masonem. Być może dochodziło tam do spotkań członków loży masońskiej. Ta nazwa przetrwała do dzisiaj.
Czytaj więcej
Watykan podtrzymał zakaz wstępowania katolików do masonerii, wielowiekowego tajnego stowarzyszenia, na które Kościół Katolicki od dawna patrzy nieprzychylnie, a którego liczbę członków na całym świecie szacuje się nawet na sześć milionów.
Co odnaleziono w tunelu prowadzącym do wilanowskiego pałacu
Od pewnego czasu ten tajemniczy tunel badają archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego we współpracy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków. Już w 2021 r. na zlecenie konserwatora w korytarzu zostały przeprowadzono specjalistyczne badania. Opracowano inwentaryzację przy użyciu skanera 3D. Udokumentowano wnętrze obiektu wraz z 47 łukowo sklepionymi niszami.
Czytaj więcej
Zrabowany przez Niemców unikalny zbiór numizmatów odnaleziono tuż po wojnie. Tkwi jednak w muzealnych piwnicach.