Duży wzrost zakażeń tymi bakteriami. Więcej jest tylko infekcji Covid-19

Angina, szkarlatyna, róża – to tylko kilka z długiej listy chorób wywoływanych przez bakterie paciorkowca. W tym roku w Polsce obserwuje się znaczny wzrost tego typu zachorowań. Lekarze przyznają, że liczba infekcji wywołanych bakteriami paciorkowca ustępuje jedynie COVID-19.

Publikacja: 25.09.2024 06:01

Coraz więcej zakażeń paciorkowcami. Szkarlatyna i róża to wywoływane przez nie choroby

Coraz więcej zakażeń paciorkowcami. Szkarlatyna i róża to wywoływane przez nie choroby

Foto: Robert Kneschke, Adobe Stock

Wzrasta liczba zakażeń paciorkowcami, czego dowodzi najnowszy raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH). Coraz częściej chorujemy na szkarlatynę i różę.

Coraz więcej zakażeń paciorkowcami: Aktualne dane

W ostatnim czasie obserwuje się coraz więcej zakażeń paciorkowcami. Od początku tego roku do 15 września – według raportu NIZP-PZH – zaobserwowano 42300 przypadków szkarlatyny. To o ponad 10 tys. więcej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku, kiedy zanotowano 31988 przypadków. Choroba ta – zwana także płonicą – wywoływana jest właśnie przez paciorkowce. Coraz więcej było też zachorowań na różę. W tym roku było to już 4408 przypadków, podczas gdy w tym samym okresie 2023 roku zachorowały 3974 osoby.

Zakażenia paciorkowcami i Covid-19

Przed nami jesienno-zimowy sezon chorobowy. Lekarze już obserwują wzrost zachorowań. Ostrzegają również przed kolejną falą Covid-19.

- Choroby paciorkowcowe to dziś drugie najczęstsze infekcje po Covid-19, które obserwujemy – przyznała w rozmowie z serwisem WP abcZdrowie dr Bożena Janicka, pediatra i specjalista medycyny rodzinnej oraz prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Czytaj więcej

Rejestracja odmawia wizyty u lekarza, bo nie ma terminów? Jakie są przepisy

Czym są paciorkowce? Czy są niebezpieczne?

Paciorkowce (Streptococcus), nazywane też streptokokami, są bakteriami Gramm dodatnimi o kulistym kształcie. Mogą wywoływać różne choroby. Dzieli się je na grupy ze względu na ich zdolność do wywoływania rozpadu krwinek czerwonych (hemolizy). Do jednej z nich zaliczają się paciorkowce ropotwórcze grupy A (Streptococcus pyogenes). Zakażenie nimi prowadzi m.in. do takich chorób jak:

  • angina,
  • zapalenie migdałków podniebiennych,
  • szkarlatyna (płonica),
  • róża,
  • liszajec,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie zatok,
  • zapalenie pochwy,
  • zapalenie mięśni,
  • gorączka połogowa,
  • gorączka reumatyczna,
  • zapalenie kłębuszków nerkowych.

Zakażenie paciorkowcem ma miejsce najczęściej drogą kropelkową. Wystarczy, że chory prowadzi rozmowę znajdując się odpowiednio blisko osoby zdrowej lub zakaszle bądź kichnie. Bakterie te przenoszą się również drogą pokarmową, np. za pośrednictwem źle umytych owoców i warzyw.

W przypadku dostania się paciorkowca do tkanek miękkich może dojść do martwiczego zapalenia tkanek miękkich i powięzi. To z kolei doprowadzić może do powstania rozległych martwiczych ran, które mogą ulec zakażeniu, a w konsekwencji – doprowadzić do śmierci.  W skrajnych przypadkach w wyniku zakażenia paciorkowcami może dojść również do zakażenia krwi, a w jej następstwie do niebezpiecznej dla zdrowia i życia sepsy.

Czytaj więcej

Możesz dużo zaoszczędzić u dentysty. Niewielu wie, że ma do tego prawo

Coraz więcej zakażeń paciorkowcami. Szkarlatyna i róża: Co to za choroby?

Szkarlatyna, nazywana też płonicą, jest jedną z chorób wywoływanych przez wspomnianą bakterię Streptococcus pyogenes (paciorkowca ropotwórczego grupy A). Jej objawy to przede wszystkim:

  • gorączka,
  • ból gardła,
  • bóle głowy,
  • obrzęk węzłów chłonnych,
  • bóle brzucha,
  • wymioty,
  • złuszczanie się naskórka,
  • wysypka na skórze.

Ostatni z objawów jest wyjątkowo charakterystyczny i pomaga łatwo zdiagnozować szkarlatynę. Wysypka przypomina papier ścierny, jest czerwona i blednie pod wpływem nacisku. Od jej szkarłatnego koloru pochodzi nazwa choroby. Wysypka najczęściej występuje najpierw na klatce piersiowej, skąd rozprzestrzenia się na całe ciało. Nie obejmuje jednak dłoni i podeszw stóp. Bardzo charakterystyczny wygląd przybiera natomiast na języku, który kolorem i strukturą przypomina wówczas truskawkę lub malinę. Choroba ta jest powikłaniem paciorkowcowego zapalenia gardła lub paciorkowcowego zapalenia skóry. Wymaga leczenia antybiotykiem. Najczęściej chorują dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Czasami jednak choroba dotyka również dorosłych.

Czytaj więcej

Tych leków może zabraknąć od 25 września. Na liście 241 pozycji, m.in. Ozempic

Kolejna choroba wywoływana przez paciorkowca ropotwórczego grupy A (Streptococcus pyogenes) to róża. Bywa mylona z różyczką – zupełnie inną jednostką chorobową. Róża to choroba skóry i tkanki łącznej. Dochodzi w niej do zapalenia skóry i tkanki podskórnej znajdującej się wzdłuż naczyń chłonnych skóry. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby są zmiany skórne. Zmieniono chorobowo obszar jest żywoczerwony, błyszczący, obrzęknięty, bolesny i ucieplony. Bardzo charakterystyczny jest również fakt, że obszar ten jest zawsze wyraźnie odgraniczony od zdrowej skóry. Podstawą leczenia róży jest antybiotykoterapia.

Ze względu na wygląd zmian oraz stan ogólny pacjenta, wyróżnia się kilka postaci klinicznych tej choroby:

  • róża pęcherzowa,
  • róża krwotoczna,
  • róża zgorzelinowa,
  • róża wędrująca.

Wzrasta liczba zakażeń paciorkowcami, czego dowodzi najnowszy raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH). Coraz częściej chorujemy na szkarlatynę i różę.

Coraz więcej zakażeń paciorkowcami: Aktualne dane

Pozostało 96% artykułu
Podatki
Kolejna dobra wiadomość dla frankowiczów. Tym razem od ministra finansów
Podatki
Listy z OLX, Allegro, Vinted w skrzynkach sprzedających. Czy jest się czego bać?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Prawo drogowe
Dowody rejestracyjne zalegają w urzędzie. Sytuacja przyniosła nieoczekiwany skutek
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
W sądzie i w urzędzie
Od stycznia 2025 r. list polecony z urzędu przyjdzie na skrzynkę mailową