Minister zdecyduje, czy leki bez recepty obejmie refundacja

Minister zadecyduje, czy proszki, które kupowaliśmy do tej pory na stacji benzynowej i w markecie, zostaną wpisane na listę leków refundowanych.

Aktualizacja: 03.11.2023 11:11 Publikacja: 03.11.2023 03:00

Minister zdecyduje, czy leki bez recepty obejmie refundacja

Foto: Adobe stock

Pacjentów mogą czekać w aptekach niespodzianki. Za leki refundowane mogą zapłacić nieco więcej. Podniesiono bowiem marże. Wprowadzono też nowe zasady dotyczące realizacji recepty rocznej. A niebawem leki, które dotychczas można było kupić bez recepty, zostaną objęte refundacją. Zmiany wynikają z obowiązującej od początku miesiąca nowelizacji ustawy refundacyjnej.

Na receptę i w markecie

Od początku listopada minister zdrowia może zadecydować o objęciu refundacją i ustaleniu urzędowej ceny zbytu leku OTC, tzw. leku bez recepty. To medykamenty, które można kupić bez konsultacji z lekarzem, np. na ból głowy czy gardła, a określenie OTC to skrót od angielskiego „over-the-counter drug”. Leki te są dostępne w aptekach, ale także w sklepach spożywczych czy na stacjach benzynowych.

Nie oznacza to jednak, że proszki ze zniżką kupimy poza apteką. Również nie każdy lek OTC będzie mógł zostać objęty refundacją. Będzie ona dotyczyć wyłącznie tych preparatów, które wymagają stosowania dłużej niż 30 dni w określonym stanie klinicznym i są rekomendowane w wytycznych postępowania klinicznego.

Czytaj więcej

Wkrótce niektóre leki na raka, cukrzycę i grypę stracą refundację

– Procedury dotyczące leków OTC nie zostały jeszcze rozpoczęte. Na tańsze leki bez recepty pacjenci muszą więc poczekać. Na razie nie wiemy, które leki trafią na listę refundacyjną. Ustawa dała jedynie możliwość objęcia ich refundacją – mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Ograniczenia

Weszły też w życie ważne zmiany w zasadach realizacji recept. Wydawanie leków z recepty rocznej zostało podzielone na co najmniej trzy części. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli lekarz przepisze tzw. roczną receptę, farmaceuta będzie mógł wydać pacjentowi leki na maksymalnie 120-dniowy okres terapii. Kolejna realizacja może nastąpić po trzech czwartych tego okresu, czyli po 90 dniach. Obecnie wyliczeń dokonuje farmaceuta. Od 1 marca 2024 r. obliczenia ilości leku przeznaczonego do wydania pacjentowi na powyższych zasadach będzie dokonywać system teleinformatyczny.

– Pozostawienie recepty rocznej bez ograniczeń w jej wykupieniu mogłoby spowodować, że zabrakłoby leków, które są bezpłatne. Dobrze więc, że wprowadzono takie rygory – komentuje Marek Tomków.

Nowe przepisy uniemożliwiają zastrzeganie na recepcie konieczności wydania pacjentowi wyłącznie określonego leku. Adnotacja „nie zamieniać” nie jest już wiążąca dla farmaceutów. Zdarza się bowiem, że zamieszczenie takiej adnotacji nie jest uzasadnione merytorycznie, lecz wynika z relacji pomiędzy osobą wystawiającą receptę na określony lek z jego producentem.

Wyższe marże

Kolejna zmiana dotyczy recept na leki psychotropowe, które od początku listopada mogą mieć tylko postać elektroniczną. Ma to umożliwić większą kontrolę ich wypisywania. Recepty wystawione w postaci papierowej przed 1 listopada 2023 r. (tzn. najpóźniej 31 października 2023 r.) będą mogły zostać skutecznie zrealizowane w aptece ogólnodostępnej albo punkcie aptecznym w przewidzianym dla nich terminie ważności, tj. najpóźniej do 30 listopada 2023 r.

Wzrosły też marże detaliczne na leki refundowane. O ten zapis właściciele aptek walczyli od dawna. Wzrost marż ma zapewnić opłacalność handlu lekami.

– Nie zawsze oznacza to wzrost cen dla pacjentów. Osoby przyjmujące leki bezpłatne nie odczują wzrostu. Podwyżki będą najczęściej wynosiły kilkadziesiąt groszy. Jednak dla aptek to ważna zmiana. Zadziała efekt skali – podkreśla Marek Tomków.

Podstawa prawna: ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, DzU z 20 września 2023 r., poz. 1938.

Czytaj więcej

Od 1 listopada nowe zasady realizacji recept

Pacjentów mogą czekać w aptekach niespodzianki. Za leki refundowane mogą zapłacić nieco więcej. Podniesiono bowiem marże. Wprowadzono też nowe zasady dotyczące realizacji recepty rocznej. A niebawem leki, które dotychczas można było kupić bez recepty, zostaną objęte refundacją. Zmiany wynikają z obowiązującej od początku miesiąca nowelizacji ustawy refundacyjnej.

Na receptę i w markecie

Pozostało 91% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Edukacja i wychowanie
Jedna lekcja religii w szkołach, dwie w przedszkolach i grupy międzyszkolne. Jest projekt zmian
Prawo dla Ciebie
Nowy obowiązek dla właścicieli psów i kotów. Znamy szacowany koszt
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw