Projekt rozporządzenia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych – terminach ich realizacji i liczbie dawek – który pojawił się na stronie RCL, to reakcja na majowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. TK uznał, że przeprowadzanie ich na podstawie komunikatu głównego inspektora sanitarnego jest niezgodne z najwyższym aktem prawnym.
Czytaj więcej
Obowiązki dotyczące szczepień nie mogą być określane w komunikacie sanepidu. To Minister Zdrowia w rozporządzeniu powinien podać, kiedy dzieci mają dostać zastrzyki
W projekcie wskazane zostały m.in. grupy osób zobowiązane do poddawania się szczepieniom ochronnym przeciw chorobom zakaźnym ze względu na wiek.
– Obowiązek wykonania obowiązkowego szczepienia kalendarzowego dzieci i młodzieży staje się wymagalny z pierwszym dniem opóźnienia względem końcowego terminu wykonania danego szczepienia – podkreślono w uzasadnieniu. I zaznaczono, że przekroczenie terminu może wiązać się ze wszczęciem postępowania egzekucyjnego (o ile opóźnienie nie jest uzasadnione przeciwwskazaniami lekarskimi).