Ministerialny bat na rodziców - antyszczepionkowców

Projekt rozporządzenia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych proponowany przez resort zdrowia może pomóc między innymi w egzekwowaniu obowiązku ochrony dzieci przed skutkami chorób.

Publikacja: 31.08.2023 02:00

Ministerialny bat na rodziców - antyszczepionkowców

Foto: Adobe Stock

Projekt rozporządzenia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych – terminach ich realizacji i liczbie dawek – który pojawił się na stronie RCL, to reakcja na majowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. TK uznał, że przeprowadzanie ich na podstawie komunikatu głównego inspektora sanitarnego jest niezgodne z najwyższym aktem prawnym.

Czytaj więcej

Trybunał: szczepienia nie w pełni zgodne z Konstytucją

W projekcie wskazane zostały m.in. grupy osób zobowiązane do poddawania się szczepieniom ochronnym przeciw chorobom zakaźnym ze względu na wiek.

– Obowiązek wykonania obowiązkowego szczepienia kalendarzowego dzieci i młodzieży staje się wymagalny z pierwszym dniem opóźnienia względem końcowego terminu wykonania danego szczepienia – podkreślono w uzasadnieniu. I zaznaczono, że przekroczenie terminu może wiązać się ze wszczęciem postępowania egzekucyjnego (o ile opóźnienie nie jest uzasadnione przeciwwskazaniami lekarskimi).

14 chorób zakaźnych objętych jest obowiązkiem szczepień ochronnych 

Jak tłumaczy dr Lidia Stopyra, pediatra i specjalista chorób zakaźnych, szefowa Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, do tej pory około października inspektor wydawał komunikat o programie szczepień ochronnych na następny rok. Teraz – poprzez rozporządzenie – będzie robił to minister.

Być może proponowane zmiany okażą się skutecznym narzędziem do reakcji na zachowanie tych, którzy niechętnie poddają syna lub córkę obowiązkowym procedurom.

– Jeśli rodzice dziecka odmawiają wykonania obowiązkowego szczepienia, lekarz odpowiedzialny za przeprowadzenie szczepień ma obowiązek raportowania tego faktu do sanepidu – wyjaśnia dr Stopyra. – Ten może nałożyć na opiekuna prawnego grzywnę i zobowiązać do wykonania szczepienia. Jeżeli rodzic nie podda się karze, odwoła się od tej decyzji, sprawa wymaga dalszych rozwiązań – precyzuje.

Przypomina też, że aby je znaleźć, a także chronić dziecko i zapewnić bezpieczeństwo epidemiologiczne, potrzebna jest podstawa prawna.

– Prawnicy uznali, że konieczne jest, aby ta kwestia była regulowana rozporządzeniem ministra. W sytuacji, gdy rodzic działa na szkodę dziecka – w tym przypadku odmawiając profilaktyki, naraża je na konkretne negatywne konsekwencje dla zdrowia czy życia. My, lekarze, zwracamy się do prawników, często do sądu rodzinnego – wskazuje.

Dr Stopyra przypomina, że osoby przybywające na terenie Polski powyżej trzech miesięcy podlegają obowiązkowym szczepieniom ochronnym, o czym mówi ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. – Poruszaliśmy tę kwestię w związku z przyjazdem uchodźców z Ukrainy, ale teraz również nic w tym zakresie się nie zmieni. Uważam, że to w praktyce też prawo do bezpłatnych szczepień jest rozsądnym rozwiązaniem, które pomaga zapobiegać epidemiom – wskazuje.

Zdaniem dr. Pawła Grzesiowskiego, pediatry i wakcynologa. eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych, rozporządzenie uporządkuje „wrzutki”, które pojawiały się w różnych dokumentach. – Reguluje kwestie dotyczące chorób objętych obowiązkiem szczepień, których jest 14, oraz określa grupy osób im podlegające. Warto zaznaczyć, że wprowadzone zostały one również dla osób po i przed przeszczepem szpiku oraz bez śledziony. To zmiana, o którą postulowaliśmy od lat. Szczepienia dla tych osób wprowadzone zostaną do portfela szczepień kupowanych przez Ministerstwo Zdrowia, a zatem nie będą one musiały płacić za nie z własnej kieszeni – tłumaczy.

Wskazuje, że uporządkowane zostały schematy szczepień, a nowy kalendarz zawierał będzie terminy dla poszczególnych z nich. – Wskazane zostaną konkretne miesiące, w których należy podać preparat, co da możliwość skutecznego egzekwowania ewentualnych opóźnień. Antyszczepionkowcy wykorzystywali poprzednie regulacje, wskazując, że nie ma podstaw prawnych do ścigania za nie w sytuacji, kiedy szczepienia realizowane są do 14. czy 19. roku życia. Po zmianach w sytuacji, kiedy dana osoba się nie zgłosi, a nie będzie miała ku temu żadnych istotnych przeciwwskazań, będzie można uznać, że unika szczepienia – mówi lekarz.

Katalog osób uprawnionych do podawania szczepień został rozszerzony także o ratowników. – Potwierdzono w rozporządzeniu uprawnienia farmaceutów do kwalifikacji i szczepienia dorosłych przeciw grypie – wylicza dr Grzesiowski.

Wskazuje jednak, że w nowych przepisach wciąż nie uwzględniono elektronicznej karty szczepień. – To smutne, że rozporządzenie powiela stare rozwiązanie, w ramach którego trzeba posługiwać się papierowym dokumentem, co w dzisiejszych czasach jest już kompletnym anachronizmem. Szkoda, że nie udało się uwzględnić wersji online tego dokumentu, bo to bardzo uprościłoby nam nadzór nad szczepieniami, a także identyfikację osób unikających szczepień – zaznacza specjalista.

Etap legislacyjny: skierowano do konsultacji

Projekt rozporządzenia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych – terminach ich realizacji i liczbie dawek – który pojawił się na stronie RCL, to reakcja na majowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. TK uznał, że przeprowadzanie ich na podstawie komunikatu głównego inspektora sanitarnego jest niezgodne z najwyższym aktem prawnym.

W projekcie wskazane zostały m.in. grupy osób zobowiązane do poddawania się szczepieniom ochronnym przeciw chorobom zakaźnym ze względu na wiek.

Pozostało 91% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach