Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Serwis rynekzdrowia.pl informuje, że nowy system ma uprościć i przyspieszyć proces rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej oraz zapewnić pacjentom łatwiejszy dostęp do informacji o dostępnych terminach wizyt u lekarzy i na badania.
Czytaj więcej
Jeśli kardiolodzy i lekarze kilku innych specjalności będą mogli przyjąć więcej pacjentów, nie oglądając się na limit wizyt wyznaczony im przez NFZ, jest nadzieja, że krócej będzie się czekało na wizytę.
Ustawa miałaby wprowadzić nowy scentralizowany system zgłoszeń (System P1) na świadczenia oraz centralnie prowadzoną listę oczekujących na ich udzielenie, wspólną dla wszystkich świadczeniodawców. Na początku taka elektroniczna rejestracja centralna obejmować będzie tylko część zakresów świadczeń opieki zdrowotnej, a zgłaszanie się na pozostałe świadczenia i przydzielanie świadczeniobiorcom terminów ich udzielenia odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach.
Zgodnie z projektem placówki medyczne mają udostępniać w systemie swoje harmonogramy przyjęć dotyczące zakresów świadczeń objętych elektroniczną rejestracją centralną. Dla każdego zakresu świadczenia objętego elektroniczną rejestracją centralną będzie prowadzona centralna lista oczekujących, wspólna dla wszystkich świadczeniodawców udzielających wybranego świadczenia.
- Na liście będą umieszczani świadczeniobiorcy zgłaszający się po raz pierwszy, którym przydzielenie terminu udzielenia świadczenia w momencie zgłoszenia nie będzie możliwe - zaznacza projektodawca.