Prezydent skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym. Przewiduje dodanie nowej kategorii świadczeń dla dzieci i młodzieży, finansowanych z Funduszu Medycznego: świadczeń gwarantowanych związanych z diagnostyką genetyczną ambulatoryjną lub szpitalną.
Szybkie przeprowadzenie badań genetycznych ma zapobiegać tzw. odysei diagnostycznej – traumatycznym przeżyciom, jakie towarzyszą dziecku w związku z powtarzającymi się hospitalizacjami i licznymi badaniami.
Czytaj więcej
Z pandemii i lockdownów, które zamknęły nas w domach, wyszliśmy ciężsi o dobrych kilka kilogramów. Czy nadwaga i otyłość staną się największym wyzwaniem dla współczesnej medycyny?
Środki z Funduszu Medycznego mają też służyć sfinansowaniu nieobowiązkowych szczepień – w zależności od sytuacji epidemicznej oraz z uwzględnieniem wieku i grupy docelowej.
– Projekt niestety nie eliminuje pierwotnego grzechu ustawy o Funduszu Medycznym. Nie gwarantuje żadnych dodatkowych środków na ochronę zdrowia. Mamy nadzieję, że środki Funduszu Medycznego nie będą się wliczać do 7 proc. PKB na ochronę zdrowia. Każda złotówka na Fundusz Medyczny oznacza bowiem złotówkę mniej na świadczenia finansowane z NFZ – podkreśla Wojciech Wiśniewski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich.