Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) upoważnia obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu – Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii – do skorzystania z nieodpłatnej opieki medycznej w tych krajach. Dokument działa w placówkach publicznej ochrony zdrowia. Polski Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje średnio 3 miliony takich kart rocznie.
Jeśli podczas wyjazdu za granicę zdarzy się konieczność udzielenia pomocy medycznej, a pacjent nie wziął ze sobą EKUZ, będzie musiał opłacić świadczenia samodzielnie. Możliwe jest jednak ubieganie się o zwrot kosztów leczenia nawet przez tych, którzy karty nie mają.
– Osoby ubezpieczone lub posiadające prawo do świadczeń finansowanych ze środków publicznych mogą złożyć do NFZ wniosek o zwrot poniesionych kosztów, załączając do niego rachunek lub fakturę i dokument potwierdzający opłacenie świadczeń – wyjaśnia Sylwia Wądrzyk, rzecznik prasowy NFZ.
Kwota zwrotu jet określana na podstawie prawa obowiązującego w państwie leczenia i jeśli funkcjonuje tam tzw. system współpłacenia, może być niższa od poniesionych kosztów.
Karta EKUZ nie pokrywa leczenia planowego i nie gwarantuje darmowej pomocy medycznej.