Jak co roku najwięcej kancelarii biorących udział w naszym rankingu pochodzi z Warszawy i Mazowsza. Nic dziwnego – to w stolicy, w największym mieście w kraju, koncentruje się życie gospodarcze. To w Warszawie jest też największy rynek zleceń także od klientów spoza biznesu. Jednak z roku na rok coraz bogatsza jest oferta kancelarii z siedzibami w innych regionach. Oczywiście najwięcej jest ich tam, gdzie klienci mają największe potrzeby, czyli w regionach najgęściej zamieszkanych i dobrze rozwiniętych gospodarczo. Nic zatem dziwnego, że najwięcej dużych kancelarii ma swoje główne siedziby w Wielkopolsce, w Małopolsce oraz na Dolnym i Górnym Śląsku.
TABELA rankingowa - wyniki w regionach
Czytaj więcej
Wojna, inflacja, sankcje oraz kryzys energetyczny miały różny wpływ na poszczególne części kraju. Wszędzie jednak problemy te zwiększyły popyt na usługi prawnicze, a w większości przypadków także stawki za nie.
Warto znać swój region
Upowszechnione w ostatnich latach, zwłaszcza w okresie pandemii Covid-19, wideokonferencje i stale rozwijające się inne formy kontaktu prawnika z klientem sprawiły, że usługi prawnicze można świadczyć na odległość. I to nawet nieograniczoną, bo wcale nie należą do wyjątków sytuacje, w których polski prawnik podróżujący za granicą udziela porady krajowemu klientowi przez Internet. Zbudowana w ostatnich latach w naszym kraju sieć autostrad i stale poprawiająca się jakość połączeń kolejowych sprawiają, że adwokat może szybciej i wygodniej niż kiedyś dojechać do siedziby klienta czy do sądu rozpatrującego jego sprawę. Czy zatem ma jeszcze istotne znaczenie, gdzie kancelaria prawna ma swoją siedzibę?
Okazuje się, że odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jak zauważa Jakub Górski, radca prawny i partner zarządzający w krakowskiej kancelarii SPCG, zdalny kontakt z klientami jest na ogół możliwy, ale nie zawsze taki kontakt jest wystarczający.