Najlepsze strony internetowe polskich kancelarii prawniczych

W 20. edycji rankingu kancelarii prawniczych już po raz piąty wybieraliśmy najlepsze strony internetowe. Zwycięzcą w tej kategorii okazała się witryna kancelarii Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy. W dalszej kolejności na podium uplasowały się strony Beata Strzyżowska, Kancelaria Radcy Prawnego oraz Brysiewicz Bokina Sakławski i Wspólnicy.

Publikacja: 21.06.2022 20:17

Najlepsze strony internetowe polskich kancelarii prawniczych

Foto: Adobe Stock

Kapituła oceniająca w składzie: Joanna Parafianowicz, adwokat, redaktor portalu pokojadwokacki.pl; Grzegorz Furgał, specjalista ds. marketingu usług prawnych; oraz Michał Błazik, szef działu prawo online „Rzeczpospolitej” miała do zbadania 130 stron internetowych kancelarii.

Czytaj więcej

Poznaliśmy zwycięzców Rankingu kancelarii prawniczych "Rzeczpospolitej" 2022

Co i jak ocenialiśmy

Ogólne założenia metodologii nie zmieniły się w porównaniu z poprzednim rokiem. Sprawdzono strony internetowe kancelarii pod kątem bezpieczeństwa, szybkości, oryginalności zdjęć, SEO, dostępności dla niepełnosprawnych, szaty graficznej, animacji czy jakże istotnej obecnie poprawności wersji mobilnej serwisów. Nie zapomniano również tak jak w poprzedniej edycji rankingu o sprawdzeniu wyposażenia strony we wszelkie narzędzia umożliwiające zdalną obsługę klientów, które sprawdziły się w czasie trwającej pandemii. Szukano na stronach czatów, komunikatorów, indywidualnych profili klienta z aktualizowanym stanem prawnym jego sprawy, sztucznej inteligencji, która jest w stanie wstępnie zdefiniować czy skategoryzować problem klienta. Z kolei wydarzenia ostatnich miesięcy, które mają miejsce w Ukrainie, wymusiły przejrzenie stron w poszukiwaniu sekcji z pomocą dla uchodźców i osób ich wspierających.

Strony internetowe kancelarii oceniono według metodologii:

  • mobile – RWD (responsive web design), wyświetlanie na urządzeniach mobilnych;
  • przedstawienie zespołu – zdjęcia portretowe, notki osobowe, pomysł na przedstawienie bio prawników;
  • architektura informacji – układ, użyteczność (usability), przejrzystość, rozłożenie akcentów;
  • szybkość działania – lekkość, ładowanie się strony;
  • wsparcie SEO – ilość i jakość treści, lokalizacja treści, linki;
  • szata graficzna – estetyka;
  • komunikacja marketingowa – treści marketingowe, hasła, nagłówki;
  • zdjęcia – użyte fotografie, własne vs kupione;
  • animacje – zaawansowanie animacji, ich rodzaj, wpływ na działanie strony, efekt wizualny;
  • WCAG – audyt WCAG – ułatwienia w dostępie do treści np. dla niepełnosprawnych;
  • bezpieczeństwo – użycie protokołu https
  • AI/czaty/zdalny dostęp – wszystko, co umożliwia zdalną obsługę klienta
  • sekcja z pomocą dla uchodźców z Ukrainy lub osób udzielających wsparcia.

Do zdobycia było maksymalnie 45 punktów. Mimo wysokiego poziomu, jaki prezentowały strony kancelarii, żadnej z nich się to nie udało. Pierwszej trójce niewiele do idealnej noty brakowało. Oto najlepsza piątka stron internetowych w rankingu kancelarii prawniczych 2022 r. „Rzeczpospolitej”:

Foto: rp.pl

Zobacz pełne wyniki Rankingu - najlepsze strony WWW

Komentarze członków kapituły

Joanna Parafianowicz

Wybierając najlepsze strony internetowe kancelarii, mamy wypracowane formalne narzędzia oceny. Co roku zachęcam jednak do tego, abyśmy szczególnie zwracali uwagę na te kancelarie, które w swoich, wprawdzie wirtualnych, ale mimo wszystko wizytówkach dbały o pewne dodatkowe elementy. Oprócz nieszablonowych zdjęć czy otwarcia na nowe, bardziej kreatywne formy komunikacji z klientem (także tym potencjalnym), jak np. prowadzenie podcastu, stawiam na świadomość obciachu. Jestem przekonana, że w XXI w. nie wypada budować struktury, w której na stanowiskach kierowniczych spotykamy niemal wyłącznie mężczyzn, zaś jako pewnik traktujemy mnogość prawniczek, lecz na zdecydowanie niższych szczeblach. Analizując kilkadziesiąt stron internetowych zgłoszonych do rankingu, zauważyłam, że w tych nielicznych kancelariach, w których partnerami są kobiety, w odróżnieniu od mężczyzn posługują się one także tytułem naukowym obok zawodowego. Daje to podstawy przypuszczać, że prawniczka, aby być równa prawnikowi, musi wykazać się czymś „ekstra”. Mam wrażenie, że wrażliwość na ten element oceny jest naszemu gremium coraz bliższa.

Grzegorz Furgał

Pierwsza piątka to top of the top tegorocznego rankingu stron www kancelarii prawnych. Wszystkie strony reprezentują wysoki poziom profesjonalizmu, doskonałą budowę, wysoką jakość wykonania oraz przemyślaną architekturę informacji. A Primus inter pares – strona kancelarii Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy wykracza poza ramy standardów. To świeże spojrzenie na stronę prawniczą. Lekka w formie i podejściu do prezentacji oferty i zespołu, ale w pełni profesjonalna pod względem treści. To strona stworzona pod kątem odbioru jej przez klienta – co rzadkie w środowisku prawniczym. Spojrzenia na stronę zleceniodawcy – prawnika i jego klientów różnią się zdecydowanie. Dlatego warto docenić odwagę partnerów, że zgodzili się na taką wizję strony. I ta wizja została nagrodzona w tegorocznym rankingu.

Kapituła oceniająca w składzie: Joanna Parafianowicz, adwokat, redaktor portalu pokojadwokacki.pl; Grzegorz Furgał, specjalista ds. marketingu usług prawnych; oraz Michał Błazik, szef działu prawo online „Rzeczpospolitej” miała do zbadania 130 stron internetowych kancelarii.

Co i jak ocenialiśmy

Pozostało 94% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach