Zawsze w zespole prowadzącym badania, którym kieruje pielęgniarka lub położna, musi być lekarz lub lekarz dentysta. Wspomniana zmiana wiąże się ze zwiększeniem kompetencji poszczególnym zawodom medycznym.
Czy w procesach badawczych zostanie ograniczona biurokracja? W trakcie badań pacjenci muszą wypełniać setki formularzy.
Z uwagi na ryzyko ze strony firm prowadzących badanie pewnie nie, gdyż pacjenci muszą mieć pełną świadomość, na co się zgadzają, i być pod kontrolą. To nie jest standardowy proces leczenia.
Jakie opłaty będą ponosić te firmy?
Opłaty zależą od rodzaju badania, a w szczególności od fazy klinicznej. To koszt od 6 do 30 tys. zł. Wysokość opłat zależy od tego, czy Polska jest tzw. sprawozdawcą, czyli wiodącym krajem badania, co wiąże się z większymi obowiązkami, czy tylko krajem uczestniczącym w badaniu. Istotny w tym kontekście jest też etap badania klinicznego.
Z kolei opłata na Fundusz Kompensacyjny zależy od liczby uczestników badania. Ma wynieść od 2 do 10 tys. euro.
Będziemy konkurencyjni na tle innych krajów europejskich?
Dzisiaj rozmawiamy o projekcie ustawy. Wcześniej powstała Agencja Badań Medycznych. Jesteśmy ważnym rynkiem dla badań klinicznych. Wzrósł nasz udział w bardziej wymagających badaniach na wczesnym etapie. Biorąc pod uwagę wszystkie fazy badań klinicznych, w 2019 r. w Polsce było ich 1749.
A czy nie będzie przypadków, że to pacjenci płacą za badania? Takie rzeczy się zdarzają.
Według projektu ustawy koszty badania klinicznego ponosi sponsor, a uczestnik otrzymuje badany produkt leczniczy nieodpłatnie.
To, o czym pan wspomina, dotyczy raczej udziału w eksperymencie medycznym.
Koszty badania klinicznego ponosi sponsor, a uczestnik otrzymuje badany produkt leczniczy nieodpłatnie
Piotr Bromber
Między tym pojęciami są zasadnicze różnice, są one też określone w różnych ustawach. Badanie kliniczne zawsze było nieodpłatne dla jego uczestnika.
Minister Adam Niedzielski publiczne zwracał uwagę na konieczność doprecyzowania przepisów w zakresie eksperymentów medycznych. Dlatego zaproponowaliśmy poprawkę. Ma ona chronić przed ponoszeniem opłat uczestników eksperymentu medycznego, ich przedstawicieli ustawowych i osób, których mogą bezpośrednio dotknąć jego skutki.
Poprawka została przyjęta przez Radę Ministrów i będzie rozpatrywana w parlamencie.