Na wtorek i środę w Pałacu Prezydenckim zaplanowano konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą reprezentowane w Sejmie X kadencji. Oficjalne wyniki wyborów 2023, podane przez PKW, pokazują, że w nowym Sejmie PiS będzie miało 194 mandaty, Koalicja Obywatelska - 157, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, zaś Konfederacja - 18. Ewentualna koalicja KO-TD-NL miałaby 248 głosów.
Wybory 2023. Kto utworzy nowy rząd?
Politycy PiS wyrażali nadzieję, że misja tworzenia rządu zostanie powierzona partii, która otrzymała największą liczbę głosów. Z kolei politycy opozycji przekonywali, że ponieważ dotychczasowa opozycja będzie miała większość w nowym Sejmie, to jej kandydat powinien zostać desygnowany na premiera. Przedstawiciele PiS sugerowali, że może powstać koalicja PiS-PSL, reprezentanci PSL odrzucali taki scenariusz.
Czytaj więcej
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wyraził przekonanie, że PiS utworzy nowy rząd. Na antenie Radia Zet ujawnił, że trwają rozmowy Prawa i Sprawiedliwości z przedstawicielami PSL na temat utworzenia nowego gabinetu.
Na wtorek w Pałacu Prezydenckim zostały zaplanowane spotkania z przedstawicielami KW Prawo i Sprawiedliwość (godz. 12:00) oraz KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni (godz. 14:00). Przed rozpoczęciem konsultacji opozycja zaplanowała wspólne oświadczenie.
Oświadczenie liderów opozycji
Jak informowała "Rzeczpospolita", liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy mieli przedstawić Donalda Tuska jako wspólnego kandydata na premiera, Zgodne stanowisko partii opozycyjnych miało być dowodem silnego mandatu, jaki dostał lider Platformy Obywatelskiej przed serią spotkań przedstawicieli komitetów wyborczych z Andrzejem Dudą. Celem oświadczenia było stworzenie - jak twierdzili rozmówcy "Rzeczpospolitej" - nowej sytuacji politycznej jeszcze przed konsultacjami prezydenta Dudy z liderami wszystkich sił, których komitety znajdą się w nowym parlamencie.