Amerykanie przerzucają wojsko do Europy. Ruszyły ćwiczenia Defender-24

Z USA płynie ciężki sprzęt do Europy, przerzucani są też żołnierze. Wojska amerykańskie ćwiczą scenariusz kolektywnej obrony, także w Polsce.

Publikacja: 10.04.2024 14:08

Wojska amerykańskie w Polsce

Wojska amerykańskie w Polsce

Foto: MON

Rozpoczęły się wielonarodowe ćwiczenia Defender-24, które zostały zaplanowane przez Europejskie Dowództwo Stanów Zjednoczonych (USEUCOM) i są przeprowadzane przez Dowództwo Sił Lądowych USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF).

Szybkie rozmieszczenie wojsk amerykańskich w Europie

Defender-24 stanowi uzupełnienie natowskich ćwiczeń Steadfast Defender-24, największych ćwiczeń wojskowych Sojuszu od czasów zimnej wojny i demonstruje zdolność Stanów Zjednoczonych do szybkiego rozmieszczenia sił w Europie w celu obrony amerykańskich interesów bezpieczeństwa i każdego centymetra terytorium NATO  powiedział w Wiesbaden gen. Darryl Williams, dowódca generalny sił lądowych armii amerykańskiej w Europie i Afryce.

Ćwiczenie to koncentruje się na rozmieszczeniu w Europie sił stacjonujących w USA przy współpracy 13 krajów europejskich. Będzie w nim zaangażowanych blisko 40 tys. żołnierzy (w tym 17 tys. z USA) z 20 krajów członkowskich i partnerskich NATO. Ćwiczenie odbędzie się m.in. w Polsce, Niemczech i Rumunii.

Czytaj więcej

Ruszyły największe od lat ćwiczenia NATO

Gdzie w Polsce odbędą się ćwiczenia Defender – 24?

Część epizodów realizowana w Polsce zaplanowana jest na poligonach w Bemowie Piskim, Drawsku Pomorskim i Ustce. 22 kwietnia w ramach ćwiczeń Saber Strike-24 na poligonie w Bemowie Piskim szkolić się będą żołnierze 15. Brygady Zmechanizowanej wraz z 2. Pułkiem Kawalerii US Army. Planowane jest wspólne strzelanie. Polska wystawia m.in. pluton czołgów PT-91 „Twardy” i armatohaubice.

W ćwiczeniu tym będzie weźmie udział również Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód z Elbląga, które będzie współpracować z 3. Dywizją Piechoty Stanów Zjednoczonych oraz 2. Pułkiem Kawalerii USA. Batalionowa Grupa Bojowa, która stacjonuje w Bemowie Piskim, zostanie rozwinięta do poziomu brygady i właśnie dowództwo z Elbląga przejmie nad nią dowodzenie. W kolejnym ćwiczeniu Swift Response połączonego z Defender – 24, które odbędzie się w Drawsku Pomorskim wezmą udział żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz 7. Brygady Obrony Wybrzeża. Ponadto, w wielu miejscach w Polsce odbędą się ćwiczenia dowódczo - sztabowe.

Czytaj więcej

Wielkie manewry w rocznicę agresji Rosji na Ukrainę

Scenariusz ćwiczenia Defender – 24 jest defensywny

Jak podaje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych kluczowe znaczenie z punktu widzenia powodzenia operacji obronnej „jest sprawne i zorganizowane przemieszczenie sił z kontynentu amerykańskiego oraz zachodniej Europy w rejon, w którym nastąpiło naruszenie integralności terytorialnej jednego z członków NATO”. I właśnie to będzie ćwiczone. Dowództwo dodaje, że scenariusz ćwiczenia jest stricte defensywny i zakłada wyłącznie działania odstraszające i obronne.

„Siły Sojuszu gwarantują bezpieczeństwo i pokój poprzez działania dyplomatyczne, deeskalacja konfliktów i silną solidarną obronę w przypadku nieuzasadnionej agresji” – dodają przedstawiciele Dowództwa Generalnego RSZ.

Czytaj więcej

Sondaż: Co zrobiliby Polacy, gdyby Rosja zaatakowała?

Przypomnijmy, że w styczniu i lutym rozpoczęły się ćwiczenia Steadfast Defender 2024, które składają się z 16 mniejszych ćwiczeń narodowych, jednym z nich były manewry Dragon-24, które odbywały się od 25 lutego do 14 marca w Polsce. Wzięło w nich udział 15 tysięcy polskich żołnierzy oraz kilka tysięcy wojskowych z państw sojuszniczych. W sumie ok. 20 tysięcy z dziewięciu krajów, m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Turcji.

Rozpoczęły się wielonarodowe ćwiczenia Defender-24, które zostały zaplanowane przez Europejskie Dowództwo Stanów Zjednoczonych (USEUCOM) i są przeprowadzane przez Dowództwo Sił Lądowych USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF).

Szybkie rozmieszczenie wojsk amerykańskich w Europie

Pozostało 94% artykułu
Polityka
Sondaż. Czy jesteśmy bezpieczni dzięki obecności w NATO?
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie chcą, aby wojsko NATO weszło na Ukrainę
Społeczeństwo
Sondaż: Powrót obrony cywilnej to dla Polaków priorytet. Z formacji zostały tylko gruzy
Wojsko
Gen. Maciej Klisz: Jesteśmy na kursie kolizyjnym
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Wojsko
Wojsko ma nadmiar chętnych, poprawi jednak jakość szkolenia