Euro zyskiwało w poniedziałek rano 0,6 proc. wobec dolara. Za 1 euro płacono wówczas 1,077 dol. Wspólna unijna waluta była więc najmocniejsza od połowy czerwca. Lekko słabła ona jednak wobec złotego. Chwilowo kurs spadł poniżej poziomu 4,30 zł za 1 euro.
Najedź myszką (stuknij w ekran) na wykres, by wyświetlić interesującą Cię wartość liczbową z opisem.
Większego niepokoju związanego z francuskimi wyborami parlamentarnymi nie było widać również na europejskich rynkach akcji. Większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu zaczynało poniedziałkową sesję od umiarkowanych zwyżek. CAC 40, główny indeks giełdy w Paryżu, rósł wówczas aż o 2,5 proc.
Czytaj więcej
Pierwszej turze wyborów we Francji towarzyszą fatalne informacje. Zadłużenie finansów publicznych wzrosło na koniec I kwartału do 110,7 proc. PKB ze 109,9 proc. w końcu 2023 r., a nastroje prezesów firm pogorszyły się gwałtownie, tylko 19 proc. uważa, że będzie dobrze przez następne 12 miesięcy.
Jakie są wyniki pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji?
Według ostatecznych danych, podanych przez francuskie MSW, w pierwszej turze wyborów parlamentarnych zwyciężyło Zjednoczenie Narodowe, któremu patronuje Marine Le Pen. Wraz z sojusznikami zdobyło ono 33,14 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazł się radykalnie lewicowy Nowy Front Ludowy z 27,99 proc. głosów, dopiero na trzecim koalicja prezydenta Emmanuela Macrona z 20,76 proc. głosów, a na trzecim Republikanie i mniejsze ugrupowania centroprawicowe z 10,74 proc. głosów. 39 posłów Zjednoczenia Narodowego zdobyło mandat już w pierwszej turze (uzyskując po co najmniej 50 proc. głosów w swoich okręgach). Partia liczy na to, że po drugiej turze (zaplanowanej na 7 lipca) będzie miało 240-280 deputowanych. Nie jest więc jeszcze jasne, czy zdoła ona uzyskać samodzielną większość.