Hubert Kozieł

Hubert Kozieł

Dziennikarz ekonomiczny

absolwent ISM UW. Autor powieści "Vril. Pułkownik Dowbor"

Nvidia chwali się wynikami kwartalnymi. Lepsze od prognoz

Koncern Nvidia pochwalił się wynikami kwartalnymi, które okazały się lepsze od prognoz analityków.

Złoto po 3000 dolarów za uncję w 2025 roku?

"Bycze" prognozy dla złota wciąż się pojawiają. Nawet jednak optymiści spodziewają się, że droga do nowych rekordów może być bardzo wyboista.

Kiedy uncja złota będzie kosztowała 3000 dolarów? Wyobraźnia inwestorów rozpalona

Ceny kruszcu biją ostatnio rekord za rekordem. Ich zwyżkom sprzyja luzowanie polityki pieniężnej, napięcia geopolityczne i kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych. Poziomy cenowe, które kiedyś wydawały się „czystą fantastyką”, nie są więc obecnie odległe. W sprzyjających okolicznościach „metal bogów” może dalej zyskiwać.

Inflacja w USA przyspieszyła do 2,6 proc., ale nie zaskoczyła rynków

Inflacja konsumencka w USA była w październiku zgodna z prognozami. Nie powinno to mocno wpłynąć na decyzję Fedu.

Wybór Trumpa szczęśliwą chwilą dla miliarderów

W dniu ogłoszenia zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich majątki dziesięciu najbogatszych potentatów biznesowych na Ziemi urosły łącznie o 64 mld dol. Do końca tygodnia jeszcze trochę się powiększyły.

Chiny już zareagowały na wygraną Trumpa. Ważna decyzja ws. długu

Rząd Chin ogłosił, że przeznaczy dodatkowe 6 bln juanów (840 mld dolarów) na wsparcie dla samorządów borykających się z problemem ukrytego długu.

Fed znów obciął stopy procentowe

Amerykański bank centralny obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do przedziału 4,5 - 4,75 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków.

Bank Anglii tnie stopy procentowe

Bank Anglii obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do poziomu 4,75 proc., co było zgodne z prognozami analityków. To już druga obniżka w tym cyklu luzowania polityki pienieżnej.

Donald Trump 2.0 będzie grał cłami i imigracją

Zwycięstwo kandydata republikanów może oznaczać utrzymanie niskich podatków, wielkie cięcie regulacji, większe wydobycie ropy, wyższy deficyt fiskalny oraz używanie ceł jako środków nacisku.

Jak giełdy mogą zareagować na wynik wyborów w USA?

Amerykańskie indeksy giełdowe zwykle rosną w okresie od dnia głosowania do końca roku. Pierwsze sesje powyborcze często są spadkowe, ale w 2016 r. i 2020 r. były wzrostowe.