Zdefraudowała ponad 4 mld dol. Królową kryptowalut dopadła mafia?

Stojąca za oszustwem kryptowalutowym OneCoin, w wyniku którego inwestorzy stracili ponad 4 mld dol., Ruża Ignatowa mogła zostać zamordowana przez wynajętych do swojej ochrony gangsterów – ustalił zespół dziennikarzy śledczych telewizji BBC.

Publikacja: 04.06.2024 04:30

Ruża Ignatova zniknęła w 2017 roku wraz z kwotą ponad 4 mld dolarów wyłudzonych od naiwnych inwestor

Ruża Ignatova

Ruża Ignatova zniknęła w 2017 roku wraz z kwotą ponad 4 mld dolarów wyłudzonych od naiwnych inwestorów. Aferzystka mogła być zbyt dużym obciążeniem dla chroniącej ją bułgarskiej mafii

Foto: OneCoin

Mianem „jednego z największych oszustw w historii” określał swego czasu brytyjski „The Times” założoną pod koniec 2014 r. piramidę finansową OneCoin. Zarejestrowane w Dubaju i Belize spółki OneCoin Ltd oraz OneLife Network Ltd, których współzałożycielką i prezesem była Ruża Ignatowa, miały oficjalnie zajmować się sprzedażą „materiałów edukacyjnych” dotyczących handlu kryptowalutami.

Jak działała piramida kryptowalutowa OneCoin?

Schemat, w którym inwestorzy nabywali tokeny służące do wydobywania „onecoinów”, okazał się jednak piramidą finansową. Wpłaty od kolejnych uczestników nie były lokowane w wydobycie – mającej według zapowiedzi przyćmić zyskami bitcoina, a w rzeczywistości nieistniejącej – kryptowalty. Zamiast tego przeznaczane były na finansowanie sowitych – choć trudnych do wypłacenia – zysków dla wcześniejszych inwestorów.

Czytaj więcej

Jak przestępcy ukrywają pieniądze? Kryptowaluty nie są wcale na czele

Cała reszta pieniędzy zniknęła, kiedy w styczniu 2017 r. prowadzona przez piramidę giełda została zamknięta. Samą Ignatową – okrzykniętą Królowa Kryptowalut, jedną z dziesięciu najbardziej poszukiwanych przez FBI osób na świecie – ostatni raz widziano, gdy w październiku 2017 r. wsiadała na pokład samolotu Ryanairu z Sofii do Aten. Teraz skupiony wokół telewizji BBC zespół dziennikarzy śledczych twierdzi, że wyprowadzonymi miliardami dolarów Bułgarka mogła nie cieszyć się długo.

Oszustka zniknęła w momencie, kiedy śledczy zaczęli deptać jej po piętach, a od tej pory o jej bezpieczeństwo dbać miał wpływowy bułgarski gangster Hristoforos Nikos Amanatidis. Znany pod pseudonimem Taki szef grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków, napadami z bronią w ręku i zabójstwami miał współpracować z Ignatową już wcześniej, wykorzystując sieć OneCoina do prania brudnych pieniędzy.

Kim była „Królowa Kryptowalut” Ruża Ignatowa?

Choć Ignatowa miała płacić domniemanemu szefowi bułgarskiej mafii 100 tys. dol. miesięcznie za ochronę, to ostatecznie właśnie on mógł zlecić jej brutalne zabójstwo. Jak wynikało z dokumentu znalezionego w domu zamordowanego bułgarskiego policjanta, jeden ze świadków miał słyszeć, jak pijany szwagier „Takiego” opowiadał o zamordowaniu Ignatowej na jego zlecenie pod koniec 2018 r. i wyrzuceniu jej poćwiartowanych zwłok z jachtu pływającego po Morzu Jońskim.

Czytaj więcej

Zapaść w gospodarce Chin. Partia ma na nią jeden sposób

Tę hipotezę za bardzo prawdopodobną uważa m.in. bułgarski dziennikarz śledczy Dimitar Stojanow, jednak BBC nie udało się jej potwierdzić w niezależnych źródłach. Sama Ignatowa – urodzona w 1980 r. w romskiej rodzinie na północy Bułgarii – miała być według rozmówców BBC dużo bardziej wyrafinowaną oszustką, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Wychowywała się w Niemczech, dokąd wyemigrowała jej rodzina, po czym miała studiować na Uniwersytecie Oxfordzkim. Potwierdzone jest, że zdobyła doktorat na Uniwersytecie w Konstancji, po czym miała pracować w finansach, w tym dla należącej do „wielkiej czwórki” firmy konsultingowej McKinsey & Company.

Czy współzałożycielkę OneCoin Rużę Ignatową zamordował szef bułgarskiej mafii?

Motywem domniemanego zabójstwa miało być to, że „Taki” chciał pozbyć się śladów łączących go ze sprawą OneCoina, a Ignatova stała się dla niego obciążeniem. Wskazuje na to relacja, jaką w rozmowie z dziennikarzem Stojanowem miał przedstawić znany pod pseudonimem Kuro i poszukiwany przez Interpol w związku ze sprawą o zabójstwo współpracownik „Takiego”, Krasimir Kamienow.

Czytaj więcej

Nowy Jork dociśnie kierowców. Przejazd 5. Aleją droższy od doby postoju pod PKiN

Jak miał wspominać „Kuro”, na jego wątpliwości, czemu „Taki” omawia swoje przestępcze interesy przy Ignatowej, ten miał odrzec „nie martw się, ona jest już martwa”. „Kuro”, który pod koniec 2022 r. miał rozmawiać o „Takim” z CIA, został w maju 2023 r. zamordowany wraz z żoną i dwoma najemnikami w swojej rezydencji w Kapsztadzie. Południowoafrykańska policja wciąż nie znalazła sprawców.

Zdaniem Iwana Hristanowa, byłego bułgarskiego wiceministra, który rozpracowywał siatkę rzekomo stworzoną przez „Takiego” do korumpowania urzędników państwowych, za zabójstwem „Kury” stoi nie kto inny, jak sam szef bułgarskiej mafii. Według niego zlikwidowani musieli zostać wszyscy, którzy o „Takim” wiedzieli zbyt wiele, a samo zabójstwo miało być przestrogą dla innych, którzy ośmieliliby się rozmawiać o nim z organami ścigania.

„Królowa Kryptowalut” Ruża Ignatowa nie żyje czy próbuje zmylić śledczych?

Tymczasem Dimitar Stojanow twierdzi, że dokumenty i jego rozmowy wskazują, że od momentu zniknięcia Ignatowej z jej bułgarskich posiadłości korzystają osoby powiązane z „Takim”. Jak dodatkowo przyznaje dziennikarz, od czasu pierwszych publikacji o związkach „Takiego” z domniemanym zabójstwem twórczyni OneCoina on i jego koledzy zaczęli otrzymywać groźby śmierci, co zmusiło go do czasowego opuszczenia Bułgarii.

Czytaj więcej

Mamy nowy Gazprom? UE znów uzależniona od jednego potężnego dostawcy gazu

Do tej pory w związku z tą sprawą „Taki” nie został aresztowany – nie został zresztą skazany w żadnej innej. Śledczy podkreślają, że nie ma przesłanek, by wnieść przeciwko niemu oskarżenie, tym bardziej że ciało Ignatowej nie zostało odnalezione. Mimo to z hipotezą zabójstwa zgadza się również Richard Reinhardt, były śledczy IRS, amerykańskiej agencji zajmującej się ściganiem przestępstw skarbowych. Według niego taki scenariusz dobrze wpisuje się w schematy działania karteli narkotykowych.

– Zważywszy na brutalność karteli, jeśli „Taki” uznał, że ona mu zagraża, zapewne wolał się jej pozbyć, niż zostać aresztowany – zauważa Reinhardt w rozmowie z BBC.

Z drugiej strony pogłoski o jej śmierci mogą też być próbą zmylenia śledczych – jednak jeśli jest to prawda, to z biegiem czasu będzie jej coraz trudniej pozostawać niezauważoną. Jak zauważa rozmówca BBC, FBI „nie utrzymuje kogoś na liście najbardziej poszukiwanych dla zabawy”. Jednak, aby ją z tej listy usunąć, potrzebne są dowody na jej śmierć, a w obecnych okolicznościach niewiele zapowiada, żeby takie miały się pojawić.

Mianem „jednego z największych oszustw w historii” określał swego czasu brytyjski „The Times” założoną pod koniec 2014 r. piramidę finansową OneCoin. Zarejestrowane w Dubaju i Belize spółki OneCoin Ltd oraz OneLife Network Ltd, których współzałożycielką i prezesem była Ruża Ignatowa, miały oficjalnie zajmować się sprzedażą „materiałów edukacyjnych” dotyczących handlu kryptowalutami.

Jak działała piramida kryptowalutowa OneCoin?

Pozostało 94% artykułu
Waluty
Euro i złoty słabsze od dolara
Waluty
Złoty znów ma pod górkę
Waluty
Bitcoin poszedł za ciosem i sforsował poziom 94 tys. dolarów
Waluty
Złoty próbuje łapać równowagę po wczorajszych problemach
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Waluty
Turbulencje na rynku złotego