Wydłużony proces uzyskiwania pozwolenia ma na celu zapewnienie, że broń trafi w ręce osób, które zostały odpowiednio przeszkolone i są odpowiedzialne. Zasady i warunki wydawania zezwoleń reguluje Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.
Pozwolenie na broń - warunki dla kandydatów
Aby móc ubiegać się o wydanie pozwolenia, kandydat musi spełnić określone w ustawie warunki.
- Mieć ukończone 21 lat.
- Posiadać w Polsce miejsce stałego pobytu.
- Posiadać pozytywne orzeczenie lekarskie i psychologiczne, które potwierdza zdolność do posługiwania się bronią (wydane nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku).
- Być niekarany.
- Być wolny od uzależnienia od alkoholu lub substancji psychoaktywnych.
- Przedstawić uzasadnioną potrzebę posiadania broni.
Zgodnie ze wspomnianą wyżej ustawą za ważną przyczynę uważa się stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia, posiadanie uprawnień do wykonywania polowania, bycie członkiem stowarzyszenia o charakterze strzeleckim lub zajmującym się organizowaniem rekonstrukcji historycznych, posiadanie kwalifikacji sportowych oraz licencji właściwego polskiego związku sportowego, bycie członkiem stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim, nabycie broni w drodze spadku, darowizny lub wyróżnienia, prowadzenie szkoleń o charakterze strzeleckim lub prowadzenie działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem szkoleń strzeleckich. Za ważną przyczynę posiadania broni uważa się też chęć wzmocnienia potencjału obronnego Polski. Dotyczy to osób, które posiadają broń służbową oraz osób, które pełnią terytorialną służbę wojskową co najmniej dwa lata.
Pozwolenie nie może zostać wydane osobom mającym zaburzenia psychiczne lub o znacznie ograniczonej sprawności psychofizycznej oraz stanowiącym zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego. W przypadku osób, które ukończyły 18. rok życia, pozwolenie może zostać wydane wyłącznie na wniosek szkoły, organizacji sportowej, Polskiego Związku Łowieckiego, stowarzyszenia obronnego i to tylko na broń do celów sportowych lub łowieckich.