Jak poinformowało nas Ministerstwo Sprawiedliwości, dostrzega ono potrzebę wprowadzenia funkcjonalności umożliwiającej wnoszenie pism procesowych przez profesjonalnych pełnomocników do sądu drogą elektroniczną.
Czytaj więcej
W ustawie zapisano, że każdy urząd musi korzystać z doręczyciela publicznego, więc i tak na koniec dnia wszystkie nasze pisma w formie elektronicznej trafią do Poczty Polskiej – mówi Michał Szpakowski, przewodniczący Komisji Informatyzacji NRA.
Tego rodzaju rozwiązanie wymagałoby utworzenia akt hybrydowych, tj. w części prowadzonych w postaci elektronicznej, bez potrzeby ich wydruku. Nad tą koncepcją trwają obecnie prace analityczne, a ich wynik będzie kluczowy dla podjęcia dalszych prac legislacyjnych – czytamy w odpowiedzi MS.
– W dzisiejszych czasach to konieczność. Pandemia i funkcjonowanie portalu informacyjnego sądów pokazały, że to wygodna formuła – mówi Włodzimierz Chróścik, prezes KRRP.
– Zmiany musiałyby się zacząć od zapewnienia bezpiecznych warunków technicznych, ale też analizy już funkcjonujących sądowych systemów informatycznych – dodaje.